Autor Wątek: Zamienniki łańcucha i zębatek Junak M16  (Przeczytany 28192 razy)

Offline Andrzej

• Uzytkownik
  • Model: M 11
Odp: Zamienniki łańcucha i zębatek Junak M16
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Lipiec 2012, 18:25 »
Jakby ktoś z Was miał namiary na miejsce gdzie można kupić niestandardowe zębatki np. 16 przód, 30 tył, etc.... będę wdzięczny...

Offline MeneL

• Priv
  • Model: M 16
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Lipiec 2012, 18:54 »
Na mój gust to co jest w standardzie to opcja a to dlatego że z przodu możesz zastosować tylko mniejszą bo na większą jak 14 zębów niema miejsca natomiast tyla zmniejszona do 30 zębów spowoduje że łańcuch będzie szorował po ramie bo jest bardzo długi.

Offline Kyokushin

• Priv
    • BMW Sport
  • Model: Był M16
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:07 »

Na tej stronce znalazłem zębatkę tylną 30 zębów... to by dołożyło z 10-20 km/h do v max ... kosztem przyśpieszenia oczywiście.

www.huntermotorcycles.com.au/index.php/hunter-models/accessories

... jest tam jeszcze parę części np.: głęboki błotnik i tłumiki rybki.

Nie dołoży, ponieważ motocykl na ostatnim i przedostatnim biegu nie osiąga maksymalnych obrotów, czyli zębatki są wystarczające ale silnik za słaby.
Można iśc w drugą stronę, zwiększając przyspieszenie, tym samym da to większy moment obrotowy na kole na ostatnim biegu, co może nawet zwiększyć vmax, ponieważ zwiększy się zakres wykorzystanych obrotów na ostatnich biegach..

Offline Łysy

• MadaFaka
  • Administrator
  • Wolność jest wtedy, kiedy nie musisz przepraszać..
  • Model: M 16 LS 650 + HD FXSTC '94
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:15 »
Andrzej, też mi to chodzi po głowie, aby dodać tylnej zębatce 2 ząbki.
Mój Junak- moja  duma !!! Harley mój to jest TO !!!

Offline Pumpernikiel

• Administrator
  • Model: Junak M16
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:19 »
Na Allegro jest gosc ktory dorabia dowolne zebatki tylne, utwardzane i z dowolnym wzorkiem.

Koszt to 150zl

Offline Łysy

• MadaFaka
  • Administrator
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:47 »
możesz zapodać namiary ?

Offline kamillo

• Uzytkownik
    • MotoBlog
  • Model: M20
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Sierpień 2012, 16:17 »
Dołączę się do dyskusji jako że poszukiwałem ostatnio informacji na temat zębatek.
Piszecie że M16 ma zębatki 14 przód i 32 tył, łańcuch 124 ogniwa. Jaką na takim zestawie osiągacie prędkość max??
Wiem że najdłuższy łańcuch ma rocznik 2010 junaka, w nowszych już zmienili coś z tego co się dziś dowiedziałem.
Mój junak M20 ( M25 też ) ma seryjnie 15 przód i 32 tył, łańcuch 108 ogniw. V-max mam ok 125km/h jak dobrze pójdzie, ale że na piątym biegu nie wkręca się do max obrotów, a z pasażerem nie jedzie zbyt dobrze to zacząłem kombinować. Niestety zębatek o takich rozstawach śrub i otworach centrujących jak występuje w M20 nie da rady dopasować od Japończyków na łańcuch o grubości 530, nie występują. Dodatkowo z przodu większa zębatka niż 15 zębów o grubości 530 nie wejdzie bo nie ma miejsca.
Dlatego też zmieniłem cały zestaw, łańcuch wzmocniony RK, długość 138 ogniw i grubość 428, zębatka przód aktualnie 16z, tył 39z ( tylna jest średnicą minimalnie mniejsza niż oryginalna 530 ) Tym sposobem motor chętniej się wkręca, ale jeszcze nie wystarczająco. Próbowałem z zębatką 17z i 48z, efekt rewelacyjny, v-max to niecałe 120 ale przyśpieszał bardzo ładnie i na każdym biegu kręcił się od odcinki, na jedynce łatwo można poderwać koło.
Czekam na dostawę części, wtedy wypróbuje już ostatnią możliwość, z przodu 17z ( średnica taka sama jak oryginalna 15z ) i tył 42z czyli nieco większa od oryginału.
Co do pytań które mogą się pojawić że bez sensu jest podmiana łańcucha z 530 na 428 bo nie wytrzyma, ale to akurat sprawdziłem, wytrzymałość łańcucha który zakupiłem to 4038kg, czyli prawie tonę więcej niż oryginału :)

Offline Adam M

• Uzytkownik
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Sierpień 2012, 00:26 »
Przelozenie ktore masz w tej chwili to 2.437, a te ktore planujesz bedzie 2.47, tak ze nastapi bardzo niewielka niewielka roznica w przyspieszeniu na "+" z lekkim spadkiem predkosci max.
Wez pid uwage ze w zamierzeniach konstrukcyjnych ostatni bieg tego motocykla byl pomyslany jako nadbieg, czyli nie po to zeby silnik wykrecal na nim max obroty, ale po to zeby mozna bylo jechac ze stala szybkoscia po rownym odcinku drogi z nizszymi obrotami silnika niz na czworce.
W ten sposob musimy redukowac co prawda w momencie wyprzedzania, ale nie mamy wrazenia ze silnik chce nam wyskoczyc z ramy przy stalej szybkosci okolo 100 km/h.

Zmienianie tego w takim pseudo cruiserze jak "Junak" zniszczy caly charakter moto w pocie czola wypracowany przez Almot :).
Ogolnie mam wrazenie ze kupiles inny motocykl niz by ci pasowal, proponuje sprzedac i kupic cos co ma troche szwungu, minimalnie Honde VT750.
Jesli nie musi to byc cruiser to zwykle GS500 jezdzi o niebo lepiej od Junaka, a dobra uzywke mozna kupic za ulamek ceny tego ostatniego.

zdzichfur

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Sierpień 2012, 05:33 »
Adamie kolega Kamil ma Junaka M20  :)

Offline tidbit

• Uzytkownik
  • Model: M16
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Sierpień 2012, 09:43 »
Panowie i Panie a jak to wygląda z luzem łańcucha, bo czytałem , że u niektórych już brakowało luzu na śrubach naciągających łańcuch, czy większe zębatki pozwolą na dodatkowe parę obrotów śrubami?

Offline nemook

• Priv
    • Galeria Nemook'a
  • Model: M16
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Sierpień 2012, 11:45 »
Panowie i Panie a jak to wygląda z luzem łańcucha, bo czytałem , że u niektórych już brakowało luzu na śrubach naciągających łańcuch, czy większe zębatki pozwolą na dodatkowe parę obrotów śrubami?
jak masz za dlugi lancuch i nie mozesz naciagnac to ujmij ogniwa albo wymien

Offline kamillo

• Uzytkownik
    • MotoBlog
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Sierpień 2012, 21:45 »
Adam M prawde mówiąc korzystając z okazji że mam dostęp do części testuje różnego rodzaju ustawienia bo wydaje mi się że to co proponuje fabryka to wersja zbyt oszczędna dla silnika, świadczyć może o tym fakt że M20 w polsce ma homologację do 120km/h podczas gdy jego v-max wedle danych producenta to 140km/h. Mam świadomość tego na co stać ten motor i że rakiety z niego nie zrobię, ale jak na polaka przystało w miarę rozsądku kombinuję, przy okazji wymieniając istotne podzespoły na odpowiedniki lepszej klasy.

Offline Kyokushin

• Priv
    • BMW Sport
  • Model: Był M16
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Sierpień 2012, 21:55 »
kamil, to ten sam silnik co w M16.
M16 rok jeszcze temu również miałw danych technicznych 140km/h i 27KM. Almot zweryfikował homologację (i bardzo dobrze) i zmienił dane na stronie na 23KM i vmax na 120.
Czyli zgodne z rzeczywistością, bo żaden nam znany M16 nie pojechał rzeczywistych 140km/h. Były takie które przekraczały nawet tą wartość ale na liczniku, który przekłamywał dość sporo.
Chcesz znać vmax - zmierz go gps - polecam aplikację moje trasy na androida, która zbiera punkty z danymi (zbierać na otwartym terenie jak widoczne są satelity, inaczej mogą być błedy pomiaru). Ewentualnie radarem - jak masz znajomych w drogówce poproś żeby ci 'gratisowo' zmierzyli prędkość przy 30 i 80, będziesz wtedy miał pogląd na przekłamanie i wyekstrapolujesz sobie przeklamanie przy 140, nie musi byc ono liniowe.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2012, 22:28 wysłana przez Kyokushin »

Offline kamillo

• Uzytkownik
    • MotoBlog
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Sierpień 2012, 15:04 »
Kyokushin wszystko się zgadza. Według wskazań GPS mój junak rozturlał się do nieco ponad 130km/h ( używam tej samej aplikacji ). Generalnie zakładając z tyłu zębatkę 42zęby ( czyli 34 na grubość 530 ) i z przodu 17z ( odpowiednik 15z na gruby łańcuch ) mam aktualnie po za jednym ząbkiem więcej z przodu taki sam zestaw jak w Junaku M16, dzięki czemu teraz osiągi są zadowalająco lepsze biorąc pod uwagę jazdę z pasażerem ( a o to głównie mi chodziło )

Offline Łysy

• MadaFaka
  • Administrator
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Sierpień 2012, 17:48 »
junak m 16 z tyłu ma 32 z, mój tak ma

Offline Grisza

• Priv
  • Model: Yamaha xvs950, M16
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Sierpień 2012, 00:02 »
Jednak jakiś m 16 pojechał 140 km/h  :)
 Na autostradzie, bez wiatru i może lekko z górki, ale jednak. Potwierdzone na liczniku jadącej wspólnie Hondy.

Offline Mordechaj Zilberman

• Uzytkownik
  • Model: WSK 125 "Kos" 1984, Junak Daytona M16 2011
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Sierpień 2012, 00:14 »
Pewnie boski Hermes poganiał Pegaza Hefajstowym biczem aby szybciej ciągnął poczciwego Junaka :D.

BTW. Ile bylo na liczniku Junaka? 180? :P

Offline Grisza

• Priv
  • Model: Yamaha xvs950, M16
« Odpowiedź #42 dnia: 29 Sierpień 2012, 00:22 »
Raczej głód poganiał na kolację  ;)
Na liczniku Junaka było o dziwo również 140. 120 daje się utrzymywać na autostradzie prawie przez cały czas.
Sam jestem zaskoczony.

Offline Andrzej

• Uzytkownik
« Odpowiedź #43 dnia: 29 Sierpień 2012, 17:33 »
Zmieniłem tylną zębatkę na 30 zębów (fabryczna miała 32). Nie miałem za bardzo okazji aby pojeździc dłużej, zrobiłem na nowej zębatce tylko kilkanaście km, ale zdążyłem go rozturlać na maxa - wycisnąłem 135 km/h. Na oryginale - nie dało rady wycisnąć nic poza 120 km/h. Nie chodzi mi jednak tak bardzo o v-max... jestem zadowolony ze zmiany z powodu zauważalnej spokojniejszej pracy silnika przy prędkości przelotowej ok. 80-90 km/h.

Offline i

• Priv
« Odpowiedź #44 dnia: 29 Sierpień 2012, 17:39 »
Zmieniłem tylną zębatkę na 30 zębów (fabryczna miała 32). Nie miałem za bardzo okazji aby pojeździc dłużej, zrobiłem na nowej zębatce tylko kilkanaście km, ale zdążyłem go rozturlać na maxa - wycisnąłem 135 km/h. Na oryginale - nie dało rady wycisnąć nic poza 120 km/h. Nie chodzi mi jednak tak bardzo o v-max... jestem zadowolony ze zmiany z powodu zauważalnej spokojniejszej pracy silnika przy prędkości przelotowej ok. 80-90 km/h.

Wrzuć namiary na miejsce w którym kupowałeś swoją zębatkę. Czy są też mniejsze rozmiary np. 28 - 29 zębów i jaki był koszt zakupu.
"Nie dyskutuj z idiotą bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i wygra doświadczeniem"

Offline Andrzej

• Uzytkownik
« Odpowiedź #45 dnia: 30 Sierpień 2012, 16:26 »
Zabieg wymiany zębatki zrobili mi w serwisie suzuki w Częstochowie przy ul. św. Jadwigi (można wygooglać namiary, bo nie mam przy sobie). Jednak z tego co wiem to ktoś im dorabiał na podstawie fabrycznej i przysłał kurierem.. Orientacyjny koszt wymiany zębatki na gotowo to ok. 250-270 zł (nie pamietam dokładnie, bo płaciłem razem z kilkoma innymi rzeczami).

PS. Zwróć tylko uwagę że ja mam M11 - nie wiem czy na 100% rozstaw śrub jest identyczny jak w M16

Offline MeneL

• Priv
  • Model: M 16
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Wrzesień 2012, 08:50 »
Po wczorajszych testach dotyczących zmiany zębatki (tył) na mniejszą z 32 na 29 zębów stwierdzam że moto nie stracił na mocy a zyskał na prędkości jakieś 10-15 km w stosunku do obrotów które spadły o jakieś 200-300 co w efekcie powoduje spokojniejszą pracę silnika na trasie natomiast w mieście biegi się wydłużyły co daje bardziej płynną jazdę.

zdzichfur

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Wrzesień 2012, 09:11 »
MeneL czy gościu u którego zamawiałeś zębatkę na tył robi również przednie ? Noszę się z zamiarem wymiany wszystkiego łącznie z łańcuchem dlatego pytam.

Offline i

• Priv
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Wrzesień 2012, 09:18 »
Po wczorajszych testach dotyczących zmiany zębatki (tył) na mniejszą z 32 na 29 zębów stwierdzam że moto nie stracił na mocy a zyskał na prędkości jakieś 10-15 km w stosunku do obrotów które spadły o jakieś 200-300 co w efekcie powoduje spokojniejszą pracę silnika na trasie natomiast w mieście biegi się wydłużyły co daje bardziej płynną jazdę.

Ja dzisiaj swoją przetestuję w drodze do Świdnicy.
"Nie dyskutuj z idiotą bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i wygra doświadczeniem"

Offline Jaro

• Priv
  • Model: M16 czarny i Yamaha Drag Star 1100
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Wrzesień 2012, 09:56 »
mógłbyś zapodać namiary,też bym zamówił :)