Autor Wątek: Sposób na komunikowanie się podczas jazdy w grupie oraz tani interkom.  (Przeczytany 807 razy)

Offline Bonzo

• Uzytkownik
  • Lepiej być panem w piekle niż sługa w niebie ...
  • Model: Był M16 125, jest Boulevard C90T
Ostatnio miałem okazję sprawdzić sposób komunikowania się motocyklistów podczas jazdy grupowej. Świetnie sprawdza się to również jako interkom.
Mianowicie, o co chodzi.

Wszyscy kupują takie oto PMR'ki czyli dla mniej zorientowanych krótkofalówki
Baofeng uv-5r
Dałem link do chinoli bo cena znaczniejsza niż w Polsce

Do tych krótkofalówek dokupują laryngofony i Panowie można jechać i rozmawiać nawet w otwartym kasku! Nadawanie aktywuje się głosem (kichnięcie i przeklinanie również aktywuje :D) Można również przyciskiem, który montujemy na palcu lub kierownicy. Mało tego jak komuś się nudzi można w tym modelu słuchać sobie radia :D

Zasięg działa nawet do ponad 5 km

To tak informacyjnie gdyby ktoś szukał sposobu na komunikację.
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2016, 22:00 wysłana przez Bonzo »

Offline NGN 27

• Moderator Globalny
  • Model: Junak M 16 125
Odp: Sposób na komunikowanie się podczas jazdy w grupie oraz tani interkom.
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Październik 2016, 21:58 »
Właśnie szukam takich rozwiązań. Fajnie, że poruszyłeś ten temat. Będę śledził jego rozwój.

8)

P.S. Od razu przypomniała mi się "Sexmisja" i hasło dostępowe do windy...  :)
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2016, 22:03 wysłana przez NGN 27 »

Offline Kefir

• Uzytkownik
  • Model: M11 125ccm
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik 2016, 22:17 »
Moim zdaniem lepiej sprawdzi sie takie ustrojstwo V8... w zestawie z pilotem na kierownicę i w zaleznosci od potrzeb jednym czy dwoma odbiornikami
Tryb głośnomówiący, radio...
nie wiem tylko jak jest z kompatybilnością na drodze z innymi systemami, choć podobno to działa.
Dla mnie kluczowy jest pilot na kierownicę bo gmeranie w rekawicach przy kasku może byc trudne.
@Bonz
jak się robi krótkie linki?

https://pl.aliexpress.com/item/2-V8-Intercom-Host-1-Remote-Controller-motorcycle-bluetooth-multi-intercom-headset-with-NFC-FM-support/32611156715.html?spm=2114.010208.3.11.iM5tZy&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10069_10084_10083_10017_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10078_10079_10073_10070_421_420_10052_10053_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=4f051714-0058-42be-be49-18cf9f5eb37c
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
K.K. Baczyński 20. III. 1944 r.

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Październik 2016, 00:46 »
W grupie na tym pogadasz do 5 użytkowników a i zasięg do du...
Przy laryngofonie również masz pilot oraz aktywację głosem.
Cena nie opłacalna. Przy założeniu chcę krótkofalówkę możesz jeszcze dokupić sobie nawet zestaw motocyklowy  lub moduł bluetooth i używać to co uznasz za wygodniejszą opcję.
Kolejna sprawa w Baofengu nie ma problemu sparować/dostroić go do każdego radia działającego na pasmie PMR więc będziesz kompatybilny nawet z motocyklistą który kupił sobie zestaw w Lidlu czy Media markcie lub bardzo popularnym Midlandem :D

Krótkie linki jeśli korzystasz z chrome tym - https://goo.gl/ygGS6
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 00:55 wysłana przez Bonzo »

Offline kryha666

• Uzytkownik
  • Model: M16 125 :)
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Październik 2016, 11:23 »
Baofengi są ostatnio bardzo popularne wśród motocyklistów i agencji ochrony ze względu na ich cenę i możliwości.
Jednak prawdziwym systemem dla wolnych ludzi moto to nigdy nie będzie, zawsze gdzieś jakiś kabel musi być.
Czy ktoś z Was miał kiedyś styczność z n-com B5. Z reklam wynika, że można je parować z innymi systemami ale jak jest w realu tego już nie wiem. ;)

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Październik 2016, 17:26 »
N-com'y działają spoko. Jedyny ich minus (nie wiem jak jest z B5 ale wiem jak było w B4) to tak jak pisałem wcześniej - ograniczona ilość rozmówców. Zasięg działa jak motocykle są blisko siebie. Jeżeli ktoś został za tirem zamiast wbudowanej łączności zestaw-zestaw trzeba już do niego dzwonić a wybranie numeru podczas jazdy nie jest takie proste. Te ustrojstwa również posiadają kable więc "wolność motocyklisty" taka jak z krótkofalówką :D W przypadku jazdy w śród czoperowej braci gdzie większość ma odkryte kaski rozmowy są utrudnione przez mikrofon - dlatego wiele ludzi przerzuca się na laryngofony. I najważniejsze. Te zestawy n-com'a i innych producentów świetnie działają jako interkomy - w łączności miedzy motocyklistami denerwuje zwłoka, po wciśnięciu przycisku zanim coś powiemy musimy czekać aż nas zestaw złapie "zasięg".
Podsumowując wszystko co jest na BT jest świetnym rozwiązaniem do rozmawiania przez telefon, słuchania muzyki/radia i komunikowania się z pasażerem. Natomiast jeśli myślimy o komunikacji między motocyklistami i w grupie - trzeba przeskoczyć na PMR'ki

Offline Kefir

• Uzytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Październik 2016, 23:27 »
Wreszcie jest jakiś głos rozsądku którego szukam...
w sumie wszystkie te zestawy dokaskowe fajnie sa opisane ale zawsze zastanawiałem sie czy sa kompatybilne...
Zakładam, że PMR mogą chodzić jak zwykłe CB na 19? czy tez motocykle chodza gdzie indziej?
Jaki jest realny zaisęg tego cuda w drodze... raczej myślę nad jakąś antena stacjonarną bo 5W przy ciele to jednak duzo

Dla mnie tylko na miasto brakuje głośnomówiącego telefonu.. szkoda że to cacko tego nie ma :(

Offline kryha666

• Uzytkownik
  • Model: M16 125 :)
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Październik 2016, 23:43 »
Podsumowując wszystko co jest na BT jest świetnym rozwiązaniem do rozmawiania przez telefon, słuchania muzyki/radia i komunikowania się z pasażerem. Natomiast jeśli myślimy o komunikacji między motocyklistami i w grupie - trzeba przeskoczyć na PMR'ki
Rację masz ale nie do końca.
Oglądając w sklepie kask Nolana z wbudowanym już B5 w ciągu paru sekund udało się sparować go ze smartfonem, a kolejne kilka sekund z drugim kaskiem z B5. Zero kabli i wszystko świetnie spasowane a do tego nieźle gra 8) Nie miałem tylko okazji sprawdzić jak to zachowuje się na drodze ale wg sprzedaffcy system świetnie działa nawet w otwartej przyłbicy.
Gdybym znał jakiekolwiek testy B5 w komunikacji z innymi systemami to już bym go przytulił.
W sumie grupowo rzadko jeżdżę a jak już to wśród tysiąca maszyn z Mikołajami i wspólnej jeździe np. na zlot ;)
Bardziej zależy mi na dobrej muzie, czasami odebraniu telefonu albo posłuchaniu nawigacji więc PMRka u mnie traci na właściwościach. Choć przyznam, że kusi mnie jej przydatność survivalowa ;)
Właśnie te kable na moto są cholernie denerwujące dlatego szukam alternatywy dla Baofenga.
Jaki jest realny zaisęg tego cuda w drodze... raczej myślę nad jakąś antena stacjonarną bo 5W przy ciele to jednak duzo
Dla mnie tylko na miasto brakuje głośnomówiącego telefonu.. szkoda że to cacko tego nie ma :(
Tak, 5W po dłuższym czasie spowoduje rozświetlenie nocy po zdjęciu gaci ;)

Offline Kefir

• Uzytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Październik 2016, 23:54 »
5W to dożo, przy dozwolonej w Europie 0,5W... czy świeci gaciami nie wiem ale mimo wszystko lepiej trzymać trochę dalej... a takie anteny CB instalowane do Moto widziałem w użyciu więc chyba nie jest to głupi pomysł

co do pozostałych funkcji masz racje, dla mnie też sa ważne i dlatego ten V8 mi sie spodobał, bo moim zdaniem B5 to to samo tylko dużo droższe.

brak tylko informacji czy ten system do komunikacji z innymi jest skuteczny.
jeśli nie to lepiej kopić do muzy, telefonu czy interkomu najtańszy z żółtych... a do łączności z innymi mieć PMR.
Albo Mieć PMR i głośnomówiący do telefonu... i muza, i radio, i porozmawiac można i wybieranie za pomoca mowy
Tylko brak znanych mi słuchawek które to pogodzą :(

« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 23:56 wysłana przez Kefir »

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Październik 2016, 14:24 »
Te 5W można zmienić na mniejszą moc. I spokojnie 5W nie usmaży jajek na twardo :D Moc ta jest generowana tylko przy nadawaniu. I dzięki tym 5W spokojnie można rozmawiać w odległości kilku kilometrów (dlatego wybierają wszyscy Baofengi) Nawet jak ktoś zamarudzi na stacji paliw i wyruszy z opóźnieniem nie ma problemu by rozmawiać z resztą grupy
PMR nie działa na częstotliwościach CB radia, niestety.
Kefir na miasto i do zwykłego latania BT będą jednak lepsze i bardziej użyteczne.
Szkoda tylko że cena tych zestawów jest z kosmosu a technicznie są mniej skomplikowane i na pewno tańsze w produkcji.
Kryha znam opinie o B4 i tam właśnie rozmowa z innymi motocyklami była tragiczna (wątpię by w B5 coś się zmieniło - dalej to jest łączność po BT), dlatego moi znajomi przerzucili się na krótkofalówki.
Sam bym kupił krótkofalówkę tylko myśląc rozsądkiem ile razy będę z tego korzystać? Bardziej przydał by mi się chyba prosty zestaw by na co dzień móc odebrać telefon i w razie wojaży krajo-poznawczych mieć możliwość słyszeć co mówi plecak a nie czuć klepanie po plecach i wsłuchiwać się w mamrotanie garnka na głowie :D

« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2016, 14:29 wysłana przez Bonzo »

Offline trzysta

• Uzytkownik
  • Model: M11 - 320cm3
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Październik 2016, 15:30 »
Mam gdzies takowe PMRki tylko bez tych no logofonów ze zwyklymi zestawami mikrofon sluchawka.  Mowicie o takim sprzecie jak sie prawko robi na moto co sie gada instruktor kursant.
Musze swoje odnalezc mialy ta opcje aktywacji glosem 8 kanalow i iles tam podkanalow.
Uzywalem w Austrii bo tam CB zabronione.

Offline Kefir

• Uzytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Październik 2016, 22:19 »
Więc zostaje jednak V8 na co dzień... a jak sie odpali yanosika to i CB będzie :)
a na wyjazd... mam taki zestaw dwóch walkie talkie motoroli... choć może lepsze byłoby CB ręczne... albo zamontuje uchwyt w małej sakwie i tylko zestaw douszny

Offline Bonzo

• Uzytkownik
Najtańsza opcja bo darmowa i co ważne działa bez zarzutu a po WIFI nawet lepiej niż firmowe intercomy na BT :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

Offline FrrFurr

• Uzytkownik
  • Model: Był M16 320 Jest Vulcan 900
Najtańsza opcja bo darmowa i co ważne działa bez zarzutu a po WIFI nawet lepiej niż firmowe intercomy na BT :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

No qrka..w domu działa :) Ciekawe jaki zasięg na bluetooth w terenie. Jeśli z 50m to  dla
mnie wystarczy do opieprzania młodego :D
Franky_Furbo jakby kto pytał :)

Offline Bonzo

• Uzytkownik
W terenie jak przełączy się na WiFi to mamy jeszcze lepszy zasięg :D

Offline Cynar

• Uzytkownik
  • Model: Jego zajebistość M16 125!
Wreszcie jest jakiś głos rozsądku którego szukam...
w sumie wszystkie te zestawy dokaskowe fajnie sa opisane ale zawsze zastanawiałem sie czy sa kompatybilne...
Zakładam, że PMR mogą chodzić jak zwykłe CB na 19? czy tez motocykle chodza gdzie indziej?

PMR nie chodzą na 19 - to inne częstotliwości są... niestety
Bóg, Junak, Ojczyzna!
Jestem "wredną patriotyczno-szowinistyczną świnią" i jest mi z tym dobrze!

Offline Cynar

• Uzytkownik
Bonzo, jak będziesz miał chwilę, to podjedź do chłopaków z autoradia na Dorodną 35a (tył lidla na Modlińskiej przy maku) i pogadaj z nimi. Na pewno dobrze doradzą. To są motocykliści i radiowcy jednocześnie (tacy z licencjami) ;)
Bóg, Junak, Ojczyzna!

Offline Jacek_67

• Ojciec miał Junaka, ma go syn, wnuk też będzie miał i nie ma to tamto.
  • Uzytkownik
  • Nieważy jest wiek - ważna jest pasja. ....
  • Model: Biało-czarny M-16 320cm
Cholercia, to dosłownie rzut kamieniem od mojej chałupki.
:-)

Offline Cynar

• Uzytkownik
Cholercia, to dosłownie rzut kamieniem od mojej chałupki.
:-)
Raczej kamyczkiem, bo kamieniem byś przerzucił odległość ;)
Bóg, Junak, Ojczyzna!

Offline Jacek_67

• Uzytkownik
Daj znać, wysłałem Ci maila:-)

Offline Cynar

• Uzytkownik
Daj znać, wysłałem Ci maila:-)
chyba jednak nic nie mam... pisz na: cynar@poczta.pl
Bóg, Junak, Ojczyzna!

Offline Bonzo

• Uzytkownik
Bonzo, jak będziesz miał chwilę, to podjedź do chłopaków z autoradia na Dorodną 35a (tył lidla na Modlińskiej przy maku) i pogadaj z nimi. Na pewno dobrze doradzą. To są motocykliści i radiowcy jednocześnie (tacy z licencjami) ;)

Sie spóźniłeś - własnie pierwszy post w tym wątku jest o tym co doradzają :P

Offline petek

• Uzytkownik
  • Model: Był m16 320 jest Honda Shadow VT750
Kupiłem na aliexpress słuchawki bluetooth awei bl902. Mam nadzieję, że wejdą pod kask. Wówczas będą służyły jako zestaw HF oraz do nawigacji. Zawsze to jakiś sposób na komunikowanie. Przy taryfach no limit powinno wystarczyć. Przy okazji przydadzą się do biegania. Jak je otrzymam i przetestuję dam Wam znać jak to działa.

Offline Jacek_67

• Uzytkownik
Słuchawki doszły? :-) Jak się sprawują?

Offline petek

• Uzytkownik
  • Model: Był m16 320 jest Honda Shadow VT750
Doszły. Na motorze ich nie używałem, ale na rowerze i owszem. Jakość dźwięku może być, choć słyszałem lepsze. Zdarza im się gubić zasięg i ciąć muzykę - szczególnie gdy poziom baterii nie jest na full, ale też gdy nie jest na minimum. Nie wiem jak się będą sprawowały pod kaskiem motocyklowym. Na pewno wchodzą, bo mierzyłem. Myślę, że do nawigacji będą w sam raz. Natomiast do rozmów, zależy jaki poziom wiatru i hałasu. Pewnie gadać się da, ale trzeba znacznie zwolnić, żeby nie szumiało.