Autor Wątek: Check engine / EFI, obsługa komputera silników, OBD, kody błędów  (Przeczytany 496 razy)

Offline mreiter

• Uzytkownik
  • Model: M11-125
Odp: Check engine / EFI, obsługa komputera silników, OBD, kody błędów
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Sierpień 2017, 15:05 »
Korzystając ze słonecznego popołudnia, "przestawiłem motocykl" w garażu.
A skoro już byłem przy nim, zrobiłem jeszcze jedno podejście do kasowania błędu. Najpierw upewniłem się że on wciąż tam jest. Zapłon trzy razy ON-OFF-ON-OFF-ON - kontrolka "wymrugała" 0031, więc nic się przez noc nie zmieniło.

Wobec tego, że wczoraj raz udało mi się skasować ten błąd stópką, a raz kluczem, ani razu wyłącznikiem awaryjnym, przyjąłem plan, że spróbuję w kolejności: awaryjny, stópka, klucz.
Po "wymruganiu" kodu, wyłączyłem kluczem zapłon na minutę może więcej (zająłem się na chwilę czymś innym). Wsiadłem na moto, złożyłem stópkę jak do jazdy, upewniłem się że awaryjny jest w pozycji odcięcia zapłonu i przekręciłem klucz. Teraz pięciokrotnie ON-OFF-ON-OFF-ON-OFF-ON-OFF-ON-OFF w równym tempie, w rytm sekundnika (cała sekwencja 5 s). Po czym wyłączyłem klucz i znów zająłem się czymś innym. Po "minucie" sprawdziłem czy błąd dał się skasować ... i okazało się, że tak. Odpuściłem resztę planu.

Więc podtrzymuję co napisałem wcześniej: da się wywołać kod błędu i skasować go każdym z trzech łączników odcinających zapłon: stacyjka, wyłącznik awaryjny, styk w stópce.

Nie wiem czemu wczoraj nie udawało mi się skasować błędu (zawsze udało się wywołać odczytanie, ale nie zawsze skasować), dostrzegam trzy potencjalne powody:
- przed próbą skasowania jak również po ostatnim OFF być może trzeba wyłączyć na dłużej niż 15 sekund (taki czas jest napisany na chinariders.net),
- być może trzeba ten zapłon wyłączyć kluczem zarówno przed jak i po (nie zawsze tak robiłem, a tym razem tak właśnie zrobiłem)
- może niektóre błędy nie odrazu dają się skasować i muszą przez chwilę się uprawomocnić zanim dadzą się usunąć (wczoraj ten błąd na koniec moich wysiłków nie dał sę skasować kluczem co zawsze działało bez zarzutów).

LWG