Autor Wątek: zabierak napędu licznika elektronicznego junak m11 125 (euro4)  (Przeczytany 300 razy)

Offline Cichy

• Uzytkownik
Hej,

Czy ktoś może trafił gdzieś na ową część? Otóż panowie z serwisu gdzie wymieniałem przednią felgę najwyraźniej rozwalili mi zabierak napędu licznika.
Licznik wskazuje teraz połowę prędkości z którą jadę. Zakładam więc, że gdzieś przy przekładaniu ustrojstwa odpadło im się kilka magnesów z zabieraka?

Szukam tego gdzie się da, ale nic nie mogę znaleźć - na stronie almotu też brak, mają póki co rozpisany układ sprzed euro 4.

Offline Bonzo

• Uzytkownik
  • Lepiej być panem w piekle niż sługa w niebie ...
  • Model: Był M16 125, jest Boulevard C90T
Odp: zabierak napędu licznika elektronicznego junak m11 125 (euro4)
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2017, 15:20 »
Rzuć okiem czy to nie któryś z tych bo w chińczykach dużo części jest zamiennych.

http://www.morettiparts.pl/produkty/?form=1&filtr[kategorie_id2]=216&strona=0

Ciężko wstawić link więc skopiuj go do przeglądarki bo pokaże ci akumulatory inaczej
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2017, 15:23 wysłana przez Bonzo »

Offline Cichy

• Uzytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2017, 19:35 »
Rzuć okiem czy to nie któryś z tych bo w chińczykach dużo części jest zamiennych.

http://www.morettiparts.pl/produkty/?form=1&filtr[kategorie_id2]=216&strona=0

Ciężko wstawić link więc skopiuj go do przeglądarki bo pokaże ci akumulatory inaczej

Nie ma tam niestety. Chodzi o sam ten dynks, który przekazuje obroty z koła na czujnik od licznika i wygląda to mniej więcej tak jak na załączonym zdjęciu, tyle że to nie od M11 a od Junaka RS 901 - niestety, inne wymiary zabieraka. Kupiłem tę wersję co by sprawdzić, czy wejdzie, ale wewnętrzna średnica jest zbyt mała i walec jest niższy o te 5 milimetrów.

Tak czy siak, pobawię się trochę pilnikiem, skoro mam już ten zabierak, a nuż podejdzie i będę mile zaskoczony?:)

Ale fakt faktem, nie mogę tego ustrojstwa absolutnie nigdzie znaleźć:/

Offline Cichy

• Uzytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpień 2017, 12:07 »
Taki mały update dla zainteresowanych też innymi częściami specyficznymi dla Euro 4.
Pisałem w tej sprawie do Almotu, i w końcu poinformowali mnie, że części dla Junaków 2017 (typowe dla Euro 4) wrzucą na stan pod koniec tego tygodnia.
Pisałem też do ASJ, to nie za bardzo wiedzieli o co chodzi... :)

Offline Andrzej3713

• Uzytkownik
  • Model: Junak M11 125cm
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Sierpień 2017, 23:38 »
Cholera w środę jadę do serwisu wymienić gumy.
Kupiłem Metzeler , żeby tylko mi nie zepsuli .

Offline Cichy

• Uzytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Wrzesień 2017, 13:13 »
Ja trafiłem na 16 letniego praktykanta. Mój peszek :) Do tego założył bieżnik w odwrotną stronę i przy przekładaniu gumy zapomniał odkręcić tarcze hamulcowe ze starej felgi:) Jak będziesz miał łebka, to patrz im na ręce. Myślę, że to nie dzieje się zbyt często.

Offline Andrzej3713

• Uzytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Wrzesień 2017, 20:46 »
Jestem po zmianie gum i jest cudownie . Nic nie zepsuli  ;D

Offline Cichy

• Uzytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Wrzesień 2017, 13:07 »
Mam update do tematu, może ktoś mi pomoże rozwikłać tajemnicę działania elektronicznego napędu licznika:)
Almot póki co nie ma tych części na stanie, więc kombinuję po swojemu.

Sytuacja wygląda tak, że po mojej przygodzie z kołem i zmianie felgi, najprawdopodobniej w serwisie ogumienia, w którym robili mi przekładkę gumy pracownik zepsuł mi zabierak napędu (dostałem tulejkę do ręki w kształcie jaja/owalu, z pęknięciami i komentarzem, "jak pan trzasnął felgę to aż poszło na zabierak napędu", co musi być wierutną bzdurą, bo zabierak napędu jest na ośce, praktycznie bez luzu, więc razem z nim musiała by pójść ośka, i nie wiem jak wielka siła musiała by tu zadziałać, żeby zjajowacić ośkę). W każdym razie licznik pokazuje mi dokładnie połowę prędkości z którą jadę i nawija mi połowę zrobionych kilometrów.

Wpadłem na pomysł, że może wysypały się, magnesy, co powoduję, że napęd licznika odczytuje połowę impulsów z zabieraka, tak więc z innego zabieraka napędu licznika elektronicznego (nie te wymiary więc do M11 nie pasuje), wyciągnąłem dwa magnesiki i dorzuciłem do starego zabieraka, który dał się młotkiem przywrócić do poprzedniego kształtu:)

Efekt żaden, czyli licznik nadal wskazuję połowę prędkości. Sam napęd licznika, jest jednolitym kawałkiem plastiku, w którym nie ma się co zepsuć, przewody też są nienaruszone, więc to raczej odpada. Ktoś ma jakiś pomysł? Ewentualnie doświadczenie?

Może pozycja tychże magnesów jest jakoś szalenie istotna? Po dołożeniu dwóch magnesów mam ich tam teraz 4, rozłożone w równych odstępach. Przed dołożeniem były oczywiście tylko dwa ustawione na przeciw siebie - ale nie wiem, czy to oryginalny stan, czy może właśnie po zepsuciu w serwisie ogumienia.

A do tego powstaje teraz problem nawinięcia straconych kilometrów bo licznik pokazuje teraz jakieś -200 niż stan faktyczny:)
Jeśli udało by się to w miarę szybko wymienić, to pewnie bym to olał, bo z biegiem czasu ta różnica nie będzie aż tak znacząca. W każdym razie teraz między 550 km, któe mam na liczniku,  a 750-800 faktycznego przebiegu, to różnica dość znaczna:) Generalnie wpadłem na pomysł podniesienia przodu tak, by koło obracało się swobodnie i ustawienia wiertarki / wkrętarki w taki sposób, by kręciła przednim kołem przy aktywnym liczniku. Wiem, że to trochę głupie, ale przeszkadza mi to, że licznik nie pokazuje faktycznego przebiegu;D

« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2017, 14:59 wysłana przez Cichy »

Offline Andrzej3713

• Uzytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Październik 2017, 23:36 »
Pewnego pięknego dnia jadę sobie jak zwykle że kapelusz próbuje zerwać a mój licznik pokazuje max 50 kmh .
Kolega jechał puszką za mną i stwierdził że było ponad 90 .
Więc myślę gdzie leży problem . Koła nikt mi nie rozbierał to co mogło slę stać . Pojechałem do serwisu i mówię jaki mam problem a miła pani że trzeba moto zostawić mechanik musi zobaczyć i takie tam że coś w kole . Miałem duże szczęście bo wszedł jakiś pan chyba z Almotu i słysząc rozmowę stwierdził że padł licznik elektroniczny . Pani spuściła głowę i zrobiła reklamację na licznik . Dokładnie siedem dni później telefon ,licznik dojechał . Wymieniłem i wszystko działa jak natura chciała .
Więc może twój problem leży gdzieś indziej niż go szukasz.

Offline Cichy

• Uzytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Październik 2017, 10:09 »
Przyszły w końcu części od Almotu - Komplet zabieraka wraz ze "ślimakiem", gumowym symeringiem i przewodem do licznika kosztuje 160 zł:)

Było tak jak się spodziewałem, gumiarze popsuli ustrojstwo podczas zmiany felgi - tak jak zakładałem, jak sobie porównałem obydwa zabieraki - w tym starym brakowało dwóch magnesów, plus jak się okazało, przy zmianie felgi panowie gumiarze zgubili mi też symeringa.

Po zainstalowaniu nowych komponentów wszystko działa jak należy, ale jest jedna ciekawostka:

Kiedy jeździłem na zabieraku z tylko połową magnesów, licznik pokazywał dokładnie połowę robionej prędkości (sprawdzane z GPSem).
Przykładowo, jak na liczniku miałem 40, to GPS pokazywał 80. Po zmianie zabieraka na sprawny (4 magnesy) Licznik ma tendencję do oszukiwania - przy 90km/h z GPS, pokazuje 100, czyli dodaje obie jakieś 10 procent (przy licznikowych 50 km GPS wskaże zatem 45).

I weź tu zrozum o co chodzi:)

Offline Cichy

• Uzytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Październik 2017, 10:10 »
Aaa, i brakujące 200 km nakręcone. Stary zabierak i ślimak podłączony do licznika, kilka wkrętów, klej na gorąco, wiertarka i dwie godziny kręcenia wystarczyły:D
Na wiertarce wykręcałem ponad 200km km/h :P

Offline trzysta

• Uzytkownik
  • Model: M11 - 320cm3
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Październik 2017, 12:14 »
10 % odchyłki to i tak lux rzekłbym tak ma być.