Autor W▒tek: Spos├│b na komunikowanie si─Ö podczas jazdy w grupie oraz tani interkom.  (Przeczytany 1362 razy)

Offline Bonzo

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 1045
  • Lepiej by─ç panem w piekle ni┼╝ s┼éuga w niebie ...
  • Model: By┼é M16 125, jest Boulevard C90T
Ostatnio miałem okazję sprawdzić sposób komunikowania się motocyklistów podczas jazdy grupowej. Świetnie sprawdza się to również jako interkom.
Mianowicie, o co chodzi.

Wszyscy kupuj─ů takie oto PMR'ki czyli dla mniej zorientowanych kr├│tkofal├│wki
Baofeng uv-5r
Dałem link do chinoli bo cena znaczniejsza niż w Polsce

Do tych kr├│tkofal├│wek dokupuj─ů laryngofony i Panowie mo┼╝na jecha─ç i rozmawia─ç nawet w otwartym kasku! Nadawanie aktywuje si─Ö g┼éosem (kichni─Öcie i przeklinanie r├│wnie┼╝ aktywuje :D) Mo┼╝na r├│wnie┼╝ przyciskiem, kt├│ry montujemy na palcu lub kierownicy. Ma┼éo tego jak komu┼Ť si─Ö nudzi mo┼╝na w tym modelu s┼éucha─ç sobie radia :D

Zasięg działa nawet do ponad 5 km

To tak informacyjnie gdyby kto┼Ť szuka┼é sposobu na komunikacj─Ö.
« Ostatnia zmiana: 21 Pa╝dziernik 2016, 22:00 wys│ana przez Bonzo »

Offline NGN 27

• Moderator Globalny
  • WiadomoÂci: 799
  • Model: Junak M 16 125
Odp: Spos├│b na komunikowanie si─Ö podczas jazdy w grupie oraz tani interkom.
« Odpowied╝ #1 dnia: 21 Pa╝dziernik 2016, 21:58 »
W┼éa┼Ťnie szukam takich rozwi─ůza┼ä. Fajnie, ┼╝e poruszy┼ée┼Ť ten temat. B─Öd─Ö ┼Ťledzi┼é jego rozw├│j.

8)

P.S. Od razu przypomnia┼éa mi si─Ö "Sexmisja" i has┼éo dost─Öpowe do windy...  :)
« Ostatnia zmiana: 21 Pa╝dziernik 2016, 22:03 wys│ana przez NGN 27 »

Offline Kefir

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 239
  • Model: M11 125ccm i Suzuki VL 1500 Boulevard C90T
« Odpowied╝ #2 dnia: 22 Pa╝dziernik 2016, 22:17 »
Moim zdaniem lepiej sprawdzi sie takie ustrojstwo V8... w zestawie z pilotem na kierownic─Ö i w zaleznosci od potrzeb jednym czy dwoma odbiornikami
Tryb g┼éo┼Ťnom├│wi─ůcy, radio...
nie wiem tylko jak jest z kompatybilno┼Ťci─ů na drodze z innymi systemami, cho─ç podobno to dzia┼éa.
Dla mnie kluczowy jest pilot na kierownic─Ö bo gmeranie w rekawicach przy kasku mo┼╝e byc trudne.
@Bonz
jak si─Ö robi kr├│tkie linki?

https://pl.aliexpress.com/item/2-V8-Intercom-Host-1-Remote-Controller-motorcycle-bluetooth-multi-intercom-headset-with-NFC-FM-support/32611156715.html?spm=2114.010208.3.11.iM5tZy&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10069_10084_10083_10017_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10078_10079_10073_10070_421_420_10052_10053_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=4f051714-0058-42be-be49-18cf9f5eb37c
Zanim pad┼ée┼Ť, jeszcze ziemi─Ö prze┼╝egna┼ée┼Ť r─Ök─ů.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
K.K. Baczyński 20. III. 1944 r.

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #3 dnia: 23 Pa╝dziernik 2016, 00:46 »
W grupie na tym pogadasz do 5 u┼╝ytkownik├│w a i zasi─Ög do du...
Przy laryngofonie również masz pilot oraz aktywację głosem.
Cena nie op┼éacalna. Przy za┼éo┼╝eniu chc─Ö kr├│tkofal├│wk─Ö mo┼╝esz jeszcze dokupi─ç sobie nawet zestaw motocyklowy  lub modu┼é bluetooth i u┼╝ywa─ç to co uznasz za wygodniejsz─ů opcj─Ö.
Kolejna sprawa w Baofengu nie ma problemu sparowa─ç/dostroi─ç go do ka┼╝dego radia dzia┼éaj─ůcego na pasmie PMR wi─Öc b─Ödziesz kompatybilny nawet z motocyklist─ů kt├│ry kupi┼é sobie zestaw w Lidlu czy Media markcie lub bardzo popularnym Midlandem :D

Kr├│tkie linki je┼Ťli korzystasz z chrome tym - https://goo.gl/ygGS6
« Ostatnia zmiana: 23 Pa╝dziernik 2016, 00:55 wys│ana przez Bonzo »

Offline kryha666

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 715
  • Model: M16 125 :)
« Odpowied╝ #4 dnia: 23 Pa╝dziernik 2016, 11:23 »
Baofengi s─ů ostatnio bardzo popularne w┼Ťr├│d motocyklist├│w i agencji ochrony ze wzgl─Ödu na ich cen─Ö i mo┼╝liwo┼Ťci.
Jednak prawdziwym systemem dla wolnych ludzi moto to nigdy nie b─Ödzie, zawsze gdzie┼Ť jaki┼Ť kabel musi by─ç.
Czy kto┼Ť z Was mia┼é kiedy┼Ť styczno┼Ť─ç z n-com B5. Z reklam wynika, ┼╝e mo┼╝na je parowa─ç z innymi systemami ale jak jest w realu tego ju┼╝ nie wiem. ;)

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #5 dnia: 23 Pa╝dziernik 2016, 17:26 »
N-com'y dzia┼éaj─ů spoko. Jedyny ich minus (nie wiem jak jest z B5 ale wiem jak by┼éo w B4) to tak jak pisa┼éem wcze┼Ťniej - ograniczona ilo┼Ť─ç rozm├│wc├│w. Zasi─Ög dzia┼éa jak motocykle s─ů blisko siebie. Je┼╝eli kto┼Ť zosta┼é za tirem zamiast wbudowanej ┼é─ůczno┼Ťci zestaw-zestaw trzeba ju┼╝ do niego dzwoni─ç a wybranie numeru podczas jazdy nie jest takie proste. Te ustrojstwa r├│wnie┼╝ posiadaj─ů kable wi─Öc "wolno┼Ť─ç motocyklisty" taka jak z kr├│tkofal├│wk─ů :D W przypadku jazdy w ┼Ťr├│d czoperowej braci gdzie wi─Ökszo┼Ť─ç ma odkryte kaski rozmowy s─ů utrudnione przez mikrofon - dlatego wiele ludzi przerzuca si─Ö na laryngofony. I najwa┼╝niejsze. Te zestawy n-com'a i innych producent├│w ┼Ťwietnie dzia┼éaj─ů jako interkomy - w ┼é─ůczno┼Ťci miedzy motocyklistami denerwuje zw┼éoka, po wci┼Ťni─Öciu przycisku zanim co┼Ť powiemy musimy czeka─ç a┼╝ nas zestaw z┼éapie "zasi─Ög".
Podsumowuj─ůc wszystko co jest na BT jest ┼Ťwietnym rozwi─ůzaniem do rozmawiania przez telefon, s┼éuchania muzyki/radia i komunikowania si─Ö z pasa┼╝erem. Natomiast je┼Ťli my┼Ťlimy o komunikacji mi─Ödzy motocyklistami i w grupie - trzeba przeskoczy─ç na PMR'ki

Offline Kefir

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #6 dnia: 23 Pa╝dziernik 2016, 23:27 »
Wreszcie jest jaki┼Ť g┼éos rozs─ůdku kt├│rego szukam...
w sumie wszystkie te zestawy dokaskowe fajnie sa opisane ale zawsze zastanawiałem sie czy sa kompatybilne...
Zak┼éadam, ┼╝e PMR mog─ů chodzi─ç jak zwyk┼ée CB na 19? czy tez motocykle chodza gdzie indziej?
Jaki jest realny zais─Ög tego cuda w drodze... raczej my┼Ťl─Ö nad jak─ů┼Ť antena stacjonarn─ů bo 5W przy ciele to jednak duzo

Dla mnie tylko na miasto brakuje g┼éo┼Ťnom├│wi─ůcego telefonu.. szkoda ┼╝e to cacko tego nie ma :(

Offline kryha666

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 715
  • Model: M16 125 :)
« Odpowied╝ #7 dnia: 23 Pa╝dziernik 2016, 23:43 »
Podsumowuj─ůc wszystko co jest na BT jest ┼Ťwietnym rozwi─ůzaniem do rozmawiania przez telefon, s┼éuchania muzyki/radia i komunikowania si─Ö z pasa┼╝erem. Natomiast je┼Ťli my┼Ťlimy o komunikacji mi─Ödzy motocyklistami i w grupie - trzeba przeskoczy─ç na PMR'ki
Rację masz ale nie do końca.
Ogl─ůdaj─ůc w sklepie kask Nolana z wbudowanym ju┼╝ B5 w ci─ůgu paru sekund uda┼éo si─Ö sparowa─ç go ze smartfonem, a kolejne kilka sekund z drugim kaskiem z B5. Zero kabli i wszystko ┼Ťwietnie spasowane a do tego nie┼║le gra 8) Nie mia┼éem tylko okazji sprawdzi─ç jak to zachowuje si─Ö na drodze ale wg sprzedaffcy system ┼Ťwietnie dzia┼éa nawet w otwartej przy┼ébicy.
Gdybym znał jakiekolwiek testy B5 w komunikacji z innymi systemami to już bym go przytulił.
W sumie grupowo rzadko je┼╝d┼╝─Ö a jak ju┼╝ to w┼Ťr├│d tysi─ůca maszyn z Miko┼éajami i wsp├│lnej je┼║dzie np. na zlot ;)
Bardziej zale┼╝y mi na dobrej muzie, czasami odebraniu telefonu albo pos┼éuchaniu nawigacji wi─Öc PMRka u mnie traci na w┼éa┼Ťciwo┼Ťciach. Cho─ç przyznam, ┼╝e kusi mnie jej przydatno┼Ť─ç survivalowa ;)
W┼éa┼Ťnie te kable na moto s─ů cholernie denerwuj─ůce dlatego szukam alternatywy dla Baofenga.
Jaki jest realny zais─Ög tego cuda w drodze... raczej my┼Ťl─Ö nad jak─ů┼Ť antena stacjonarn─ů bo 5W przy ciele to jednak duzo
Dla mnie tylko na miasto brakuje g┼éo┼Ťnom├│wi─ůcego telefonu.. szkoda ┼╝e to cacko tego nie ma :(
Tak, 5W po d┼éu┼╝szym czasie spowoduje roz┼Ťwietlenie nocy po zdj─Öciu gaci ;)

Offline Kefir

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #8 dnia: 23 Pa╝dziernik 2016, 23:54 »
5W to do┼╝o, przy dozwolonej w Europie 0,5W... czy ┼Ťwieci gaciami nie wiem ale mimo wszystko lepiej trzyma─ç troch─Ö dalej... a takie anteny CB instalowane do Moto widzia┼éem w u┼╝yciu wi─Öc chyba nie jest to g┼éupi pomys┼é

co do pozostałych funkcji masz racje, dla mnie też sa ważne i dlatego ten V8 mi sie spodobał, bo moim zdaniem B5 to to samo tylko dużo droższe.

brak tylko informacji czy ten system do komunikacji z innymi jest skuteczny.
je┼Ťli nie to lepiej kopi─ç do muzy, telefonu czy interkomu najta┼äszy z ┼╝├│┼étych... a do ┼é─ůczno┼Ťci z innymi mie─ç PMR.
Albo Mie─ç PMR i g┼éo┼Ťnom├│wi─ůcy do telefonu... i muza, i radio, i porozmawiac mo┼╝na i wybieranie za pomoca mowy
Tylko brak znanych mi s┼éuchawek kt├│re to pogodz─ů :(

« Ostatnia zmiana: 23 Pa╝dziernik 2016, 23:56 wys│ana przez Kefir »

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #9 dnia: 24 Pa╝dziernik 2016, 14:24 »
Te 5W mo┼╝na zmieni─ç na mniejsz─ů moc. I spokojnie 5W nie usma┼╝y jajek na twardo :D Moc ta jest generowana tylko przy nadawaniu. I dzi─Öki tym 5W spokojnie mo┼╝na rozmawia─ç w odleg┼éo┼Ťci kilku kilometr├│w (dlatego wybieraj─ů wszyscy Baofengi) Nawet jak kto┼Ť zamarudzi na stacji paliw i wyruszy z op├│┼║nieniem nie ma problemu by rozmawia─ç z reszt─ů grupy
PMR nie dzia┼éa na cz─Östotliwo┼Ťciach CB radia, niestety.
Kefir na miasto i do zwyk┼éego latania BT b─Öd─ů jednak lepsze i bardziej u┼╝yteczne.
Szkoda tylko ┼╝e cena tych zestaw├│w jest z kosmosu a technicznie s─ů mniej skomplikowane i na pewno ta┼äsze w produkcji.
Kryha znam opinie o B4 i tam w┼éa┼Ťnie rozmowa z innymi motocyklami by┼éa tragiczna (w─ůtpi─Ö by w B5 co┼Ť si─Ö zmieni┼éo - dalej to jest ┼é─ůczno┼Ť─ç po BT), dlatego moi znajomi przerzucili si─Ö na kr├│tkofal├│wki.
Sam bym kupi┼é kr├│tkofal├│wk─Ö tylko my┼Ťl─ůc rozs─ůdkiem ile razy b─Öd─Ö z tego korzysta─ç? Bardziej przyda┼é by mi si─Ö chyba prosty zestaw by na co dzie┼ä m├│c odebra─ç telefon i w razie woja┼╝y krajo-poznawczych mie─ç mo┼╝liwo┼Ť─ç s┼éysze─ç co m├│wi plecak a nie czu─ç klepanie po plecach i ws┼éuchiwa─ç si─Ö w mamrotanie garnka na g┼éowie :D

« Ostatnia zmiana: 24 Pa╝dziernik 2016, 14:29 wys│ana przez Bonzo »

Offline trzysta

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 2127
  • Model: M11 - 320cm3
« Odpowied╝ #10 dnia: 24 Pa╝dziernik 2016, 15:30 »
Mam gdzies takowe PMRki tylko bez tych no logofon├│w ze zwyklymi zestawami mikrofon sluchawka.  Mowicie o takim sprzecie jak sie prawko robi na moto co sie gada instruktor kursant.
Musze swoje odnalezc mialy ta opcje aktywacji glosem 8 kanalow i iles tam podkanalow.
Uzywalem w Austrii bo tam CB zabronione.

Offline Kefir

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #11 dnia: 24 Pa╝dziernik 2016, 22:19 »
Więc zostaje jednak V8 na co dzień... a jak sie odpali yanosika to i CB będzie :)
a na wyjazd... mam taki zestaw dwóch walkie talkie motoroli... choć może lepsze byłoby CB ręczne... albo zamontuje uchwyt w małej sakwie i tylko zestaw douszny

Offline Bonzo

• Uzytkownik
Najtańsza opcja bo darmowa i co ważne działa bez zarzutu a po WIFI nawet lepiej niż firmowe intercomy na BT :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

Offline FrrFurr

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 135
  • Model: By┼é M16 320 Jest Vulcan 900
Najtańsza opcja bo darmowa i co ważne działa bez zarzutu a po WIFI nawet lepiej niż firmowe intercomy na BT :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

No qrka..w domu dzia┼éa :) Ciekawe jaki zasi─Ög na bluetooth w terenie. Je┼Ťli z 50m to  dla
mnie wystarczy do opieprzania młodego :D
Franky_Furbo jakby kto pytał :)

Offline Bonzo

• Uzytkownik
W terenie jak prze┼é─ůczy si─Ö na WiFi to mamy jeszcze lepszy zasi─Ög :D

Offline Cynar

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 351
  • Model: Jego zajebisto┼Ť─ç M16 125!
Wreszcie jest jaki┼Ť g┼éos rozs─ůdku kt├│rego szukam...
w sumie wszystkie te zestawy dokaskowe fajnie sa opisane ale zawsze zastanawiałem sie czy sa kompatybilne...
Zak┼éadam, ┼╝e PMR mog─ů chodzi─ç jak zwyk┼ée CB na 19? czy tez motocykle chodza gdzie indziej?

PMR nie chodz─ů na 19 - to inne cz─Östotliwo┼Ťci s─ů... niestety
B├│g, Junak, Ojczyzna!
Jestem "wredn─ů patriotyczno-szowinistyczn─ů ┼Ťwini─ů" i jest mi z tym dobrze!

Offline Cynar

• Uzytkownik
Bonzo, jak b─Ödziesz mia┼é chwil─Ö, to podjed┼║ do ch┼éopak├│w z autoradia na Dorodn─ů 35a (ty┼é lidla na Modli┼äskiej przy maku) i pogadaj z nimi. Na pewno dobrze doradz─ů. To s─ů motocykli┼Ťci i radiowcy jednocze┼Ťnie (tacy z licencjami) ;)
B├│g, Junak, Ojczyzna!

Offline Jacek_67

• Ojciec mia┼é Junaka, mia┼é go i syn, wnuk te┼╝ b─Ödzie mia┼é i nie ma to tamto.
  • Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 232
  • Niewa┼╝y jest wiek - wa┼╝na jest pasja. ....
  • Model: By┼é Bia┼éo-czarny M-16 320cm, jest Honda PC800
Cholercia, to dosłownie rzut kamieniem od mojej chałupki.
:-)
Junak to by┼éo to, ale plecaczkowa si─Ö buntowa┼éa na komfort i trza by┼éo co┼Ť zmieni─ç (┼╗ony nie wypada!) :-)

Offline Cynar

• Uzytkownik
Cholercia, to dosłownie rzut kamieniem od mojej chałupki.
:-)
Raczej kamyczkiem, bo kamieniem by┼Ť przerzuci┼é odleg┼éo┼Ť─ç ;)
B├│g, Junak, Ojczyzna!

Offline Jacek_67

• Ojciec mia┼é Junaka, mia┼é go i syn, wnuk te┼╝ b─Ödzie mia┼é i nie ma to tamto.
  • Uzytkownik
Daj znać, wysłałem Ci maila:-)
Junak to by┼éo to, ale plecaczkowa si─Ö buntowa┼éa na komfort i trza by┼éo co┼Ť zmieni─ç (┼╗ony nie wypada!) :-)

Offline Cynar

• Uzytkownik
Daj znać, wysłałem Ci maila:-)
chyba jednak nic nie mam... pisz na: cynar@poczta.pl
B├│g, Junak, Ojczyzna!

Offline Bonzo

• Uzytkownik
Bonzo, jak b─Ödziesz mia┼é chwil─Ö, to podjed┼║ do ch┼éopak├│w z autoradia na Dorodn─ů 35a (ty┼é lidla na Modli┼äskiej przy maku) i pogadaj z nimi. Na pewno dobrze doradz─ů. To s─ů motocykli┼Ťci i radiowcy jednocze┼Ťnie (tacy z licencjami) ;)

Sie sp├│┼║ni┼ée┼Ť - w┼éasnie pierwszy post w tym w─ůtku jest o tym co doradzaj─ů :P

Offline petek

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 309
  • Model: By┼é m16 320 jest Honda Shadow VT750
Kupi┼éem na aliexpress s┼éuchawki bluetooth awei bl902. Mam nadziej─Ö, ┼╝e wejd─ů pod kask. W├│wczas b─Öd─ů s┼éu┼╝y┼éy jako zestaw HF oraz do nawigacji. Zawsze to jaki┼Ť spos├│b na komunikowanie. Przy taryfach no limit powinno wystarczy─ç. Przy okazji przydadz─ů si─Ö do biegania. Jak je otrzymam i przetestuj─Ö dam Wam zna─ç jak to dzia┼éa.

Offline Jacek_67

• Uzytkownik
S┼éuchawki dosz┼éy? :-) Jak si─Ö sprawuj─ů?

Offline petek

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 309
  • Model: By┼é m16 320 jest Honda Shadow VT750
Dosz┼éy. Na motorze ich nie u┼╝ywa┼éem, ale na rowerze i owszem. Jako┼Ť─ç d┼║wi─Öku mo┼╝e by─ç, cho─ç s┼éysza┼éem lepsze. Zdarza im si─Ö gubi─ç zasi─Ög i ci─ů─ç muzyk─Ö - szczeg├│lnie gdy poziom baterii nie jest na full, ale te┼╝ gdy nie jest na minimum. Nie wiem jak si─Ö b─Öd─ů sprawowa┼éy pod kaskiem motocyklowym. Na pewno wchodz─ů, bo mierzy┼éem. My┼Ťl─Ö, ┼╝e do nawigacji b─Öd─ů w sam raz. Natomiast do rozm├│w, zale┼╝y jaki poziom wiatru i ha┼éasu. Pewnie gada─ç si─Ö da, ale trzeba znacznie zwolni─ç, ┼╝eby nie szumia┼éo.