Autor W▒tek: Zamienniki ┼éa┼äcucha i z─Öbatek Junak M16  (Przeczytany 31268 razy)

Offline Andrzej

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 15
  • Model: M 11
Odp: Zamienniki łańcucha i zębatek Junak M16
« Odpowied╝ #25 dnia: 25 Lipiec 2012, 18:25 »
Jakby kto┼Ť z Was mia┼é namiary na miejsce gdzie mo┼╝na kupi─ç niestandardowe z─Öbatki np. 16 prz├│d, 30 ty┼é, etc.... b─Öd─Ö wdzi─Öczny...

Offline MeneL

• Priv
  • WiadomoÂci: 49
  • Model: M 16
« Odpowied╝ #26 dnia: 25 Lipiec 2012, 18:54 »
Na m├│j gust to co jest w standardzie to opcja a to dlatego ┼╝e z przodu mo┼╝esz zastosowa─ç tylko mniejsz─ů bo na wi─Öksz─ů jak 14 z─Öb├│w niema miejsca natomiast tyla zmniejszona do 30 z─Öb├│w spowoduje ┼╝e ┼éa┼äcuch b─Ödzie szorowa┼é po ramie bo jest bardzo d┼éugi.

Kyokushin

• GoŠ
« Odpowied╝ #27 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:07 »

Na tej stronce znalaz┼éem z─Öbatk─Ö tyln─ů 30 z─Öb├│w... to by do┼éo┼╝y┼éo z 10-20 km/h do v max ... kosztem przy┼Ťpieszenia oczywi┼Ťcie.

www.huntermotorcycles.com.au/index.php/hunter-models/accessories

... jest tam jeszcze par─Ö cz─Ö┼Ťci np.: g┼é─Öboki b┼éotnik i t┼éumiki rybki.

Nie do┼éo┼╝y, poniewa┼╝ motocykl na ostatnim i przedostatnim biegu nie osi─ůga maksymalnych obrot├│w, czyli z─Öbatki s─ů wystarczaj─ůce ale silnik za s┼éaby.
Mo┼╝na i┼Ťc w drug─ů stron─Ö, zwi─Ökszaj─ůc przyspieszenie, tym samym da to wi─Ökszy moment obrotowy na kole na ostatnim biegu, co mo┼╝e nawet zwi─Ökszy─ç vmax, poniewa┼╝ zwi─Ökszy si─Ö zakres wykorzystanych obrot├│w na ostatnich biegach..

Offline úysy

• MadaFaka
  • Administrator
  • WiadomoÂci: 2729
  • Pasja czyni wolnym...
  • Model: M 16 LS 650 + HD FXSTC '94
« Odpowied╝ #28 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:15 »
Andrzej, te┼╝ mi to chodzi po g┼éowie, aby doda─ç tylnej z─Öbatce 2 z─ůbki.
Mˇj Junak- moja  duma !!! Harley mˇ│j to jest TO !!!

Offline Pumpernikiel

• Administrator
  • WiadomoÂci: 529
  • Model: Junak M16
« Odpowied╝ #29 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:19 »
Na Allegro jest gosc ktory dorabia dowolne zebatki tylne, utwardzane i z dowolnym wzorkiem.

Koszt to 150zl

Offline úysy

• MadaFaka
  • Administrator
  • Pasja czyni wolnym...
« Odpowied╝ #30 dnia: 25 Lipiec 2012, 20:47 »
mo┼╝esz zapoda─ç namiary ?

Offline kamillo

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 12
    • MotoBlog
  • Model: M20
« Odpowied╝ #31 dnia: 02 Sierpie˝ 2012, 16:17 »
Do┼é─ůcz─Ö si─Ö do dyskusji jako ┼╝e poszukiwa┼éem ostatnio informacji na temat z─Öbatek.
Piszecie ┼╝e M16 ma z─Öbatki 14 prz├│d i 32 ty┼é, ┼éa┼äcuch 124 ogniwa. Jak─ů na takim zestawie osi─ůgacie pr─Ödko┼Ť─ç max??
Wiem ┼╝e najd┼éu┼╝szy ┼éa┼äcuch ma rocznik 2010 junaka, w nowszych ju┼╝ zmienili co┼Ť z tego co si─Ö dzi┼Ť dowiedzia┼éem.
M├│j junak M20 ( M25 te┼╝ ) ma seryjnie 15 prz├│d i 32 ty┼é, ┼éa┼äcuch 108 ogniw. V-max mam ok 125km/h jak dobrze p├│jdzie, ale ┼╝e na pi─ůtym biegu nie wkr─Öca si─Ö do max obrot├│w, a z pasa┼╝erem nie jedzie zbyt dobrze to zacz─ů┼éem kombinowa─ç. Niestety z─Öbatek o takich rozstawach ┼Ťrub i otworach centruj─ůcych jak wyst─Öpuje w M20 nie da rady dopasowa─ç od Japo┼äczyk├│w na ┼éa┼äcuch o grubo┼Ťci 530, nie wyst─Öpuj─ů. Dodatkowo z przodu wi─Öksza z─Öbatka ni┼╝ 15 z─Öb├│w o grubo┼Ťci 530 nie wejdzie bo nie ma miejsca.
Dlatego te┼╝ zmieni┼éem ca┼éy zestaw, ┼éa┼äcuch wzmocniony RK, d┼éugo┼Ť─ç 138 ogniw i grubo┼Ť─ç 428, z─Öbatka prz├│d aktualnie 16z, ty┼é 39z ( tylna jest ┼Ťrednic─ů minimalnie mniejsza ni┼╝ oryginalna 530 ) Tym sposobem motor ch─Ötniej si─Ö wkr─Öca, ale jeszcze nie wystarczaj─ůco. Pr├│bowa┼éem z z─Öbatk─ů 17z i 48z, efekt rewelacyjny, v-max to nieca┼ée 120 ale przy┼Ťpiesza┼é bardzo ┼éadnie i na ka┼╝dym biegu kr─Öci┼é si─Ö od odcinki, na jedynce ┼éatwo mo┼╝na poderwa─ç ko┼éo.
Czekam na dostaw─Ö cz─Ö┼Ťci, wtedy wypr├│buje ju┼╝ ostatni─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç, z przodu 17z ( ┼Ťrednica taka sama jak oryginalna 15z ) i ty┼é 42z czyli nieco wi─Öksza od orygina┼éu.
Co do pyta┼ä kt├│re mog─ů si─Ö pojawi─ç ┼╝e bez sensu jest podmiana ┼éa┼äcucha z 530 na 428 bo nie wytrzyma, ale to akurat sprawdzi┼éem, wytrzyma┼éo┼Ť─ç ┼éa┼äcucha kt├│ry zakupi┼éem to 4038kg, czyli prawie ton─Ö wi─Öcej ni┼╝ orygina┼éu :)

Offline Adam M

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 47
« Odpowied╝ #32 dnia: 05 Sierpie˝ 2012, 00:26 »
Przelozenie ktore masz w tej chwili to 2.437, a te ktore planujesz bedzie 2.47, tak ze nastapi bardzo niewielka niewielka roznica w przyspieszeniu na "+" z lekkim spadkiem predkosci max.
Wez pid uwage ze w zamierzeniach konstrukcyjnych ostatni bieg tego motocykla byl pomyslany jako nadbieg, czyli nie po to zeby silnik wykrecal na nim max obroty, ale po to zeby mozna bylo jechac ze stala szybkoscia po rownym odcinku drogi z nizszymi obrotami silnika niz na czworce.
W ten sposob musimy redukowac co prawda w momencie wyprzedzania, ale nie mamy wrazenia ze silnik chce nam wyskoczyc z ramy przy stalej szybkosci okolo 100 km/h.

Zmienianie tego w takim pseudo cruiserze jak "Junak" zniszczy caly charakter moto w pocie czola wypracowany przez Almot :).
Ogolnie mam wrazenie ze kupiles inny motocykl niz by ci pasowal, proponuje sprzedac i kupic cos co ma troche szwungu, minimalnie Honde VT750.
Jesli nie musi to byc cruiser to zwykle GS500 jezdzi o niebo lepiej od Junaka, a dobra uzywke mozna kupic za ulamek ceny tego ostatniego.

zdzichfur

• GoŠ
« Odpowied╝ #33 dnia: 05 Sierpie˝ 2012, 05:33 »
Adamie kolega Kamil ma Junaka M20  :)

tidbit

• GoŠ
« Odpowied╝ #34 dnia: 05 Sierpie˝ 2012, 09:43 »
Panowie i Panie a jak to wygl─ůda z luzem ┼éa┼äcucha, bo czyta┼éem , ┼╝e u niekt├│rych ju┼╝ brakowa┼éo luzu na ┼Ťrubach naci─ůgaj─ůcych ┼éa┼äcuch, czy wi─Öksze z─Öbatki pozwol─ů na dodatkowe par─Ö obrot├│w ┼Ťrubami?

Offline nemook

• Priv
  • WiadomoÂci: 1084
    • Galeria Nemook'a
  • Model: M16
« Odpowied╝ #35 dnia: 05 Sierpie˝ 2012, 11:45 »
Panowie i Panie a jak to wygl─ůda z luzem ┼éa┼äcucha, bo czyta┼éem , ┼╝e u niekt├│rych ju┼╝ brakowa┼éo luzu na ┼Ťrubach naci─ůgaj─ůcych ┼éa┼äcuch, czy wi─Öksze z─Öbatki pozwol─ů na dodatkowe par─Ö obrot├│w ┼Ťrubami?
jak masz za dlugi lancuch i nie mozesz naciagnac to ujmij ogniwa albo wymien

Offline kamillo

• Uzytkownik
    • MotoBlog
« Odpowied╝ #36 dnia: 06 Sierpie˝ 2012, 21:45 »
Adam M prawde m├│wi─ůc korzystaj─ůc z okazji ┼╝e mam dost─Öp do cz─Ö┼Ťci testuje r├│┼╝nego rodzaju ustawienia bo wydaje mi si─Ö ┼╝e to co proponuje fabryka to wersja zbyt oszcz─Ödna dla silnika, ┼Ťwiadczy─ç mo┼╝e o tym fakt ┼╝e M20 w polsce ma homologacj─Ö do 120km/h podczas gdy jego v-max wedle danych producenta to 140km/h. Mam ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tego na co sta─ç ten motor i ┼╝e rakiety z niego nie zrobi─Ö, ale jak na polaka przysta┼éo w miar─Ö rozs─ůdku kombinuj─Ö, przy okazji wymieniaj─ůc istotne podzespo┼éy na odpowiedniki lepszej klasy.

Kyokushin

• GoŠ
« Odpowied╝ #37 dnia: 06 Sierpie˝ 2012, 21:55 »
kamil, to ten sam silnik co w M16.
M16 rok jeszcze temu również miałw danych technicznych 140km/h i 27KM. Almot zweryfikował homologację (i bardzo dobrze) i zmienił dane na stronie na 23KM i vmax na 120.
Czyli zgodne z rzeczywisto┼Ťci─ů, bo ┼╝aden nam znany M16 nie pojecha┼é rzeczywistych 140km/h. By┼éy takie kt├│re przekracza┼éy nawet t─ů warto┼Ť─ç ale na liczniku, kt├│ry przek┼éamywa┼é do┼Ť─ç sporo.
Chcesz zna─ç vmax - zmierz go gps - polecam aplikacj─Ö moje trasy na androida, kt├│ra zbiera punkty z danymi (zbiera─ç na otwartym terenie jak widoczne s─ů satelity, inaczej mog─ů by─ç b┼éedy pomiaru). Ewentualnie radarem - jak masz znajomych w drog├│wce popro┼Ť ┼╝eby ci 'gratisowo' zmierzyli pr─Ödko┼Ť─ç przy 30 i 80, b─Ödziesz wtedy mia┼é pogl─ůd na przek┼éamanie i wyekstrapolujesz sobie przeklamanie przy 140, nie musi byc ono liniowe.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpie˝ 2012, 22:28 wys│ana przez Kyokushin »

Offline kamillo

• Uzytkownik
    • MotoBlog
« Odpowied╝ #38 dnia: 07 Sierpie˝ 2012, 15:04 »
Kyokushin wszystko si─Ö zgadza. Wed┼éug wskaza┼ä GPS m├│j junak rozturla┼é si─Ö do nieco ponad 130km/h ( u┼╝ywam tej samej aplikacji ). Generalnie zak┼éadaj─ůc z ty┼éu z─Öbatk─Ö 42z─Öby ( czyli 34 na grubo┼Ť─ç 530 ) i z przodu 17z ( odpowiednik 15z na gruby ┼éa┼äcuch ) mam aktualnie po za jednym z─ůbkiem wi─Öcej z przodu taki sam zestaw jak w Junaku M16, dzi─Öki czemu teraz osi─ůgi s─ů zadowalaj─ůco lepsze bior─ůc pod uwag─Ö jazd─Ö z pasa┼╝erem ( a o to g┼é├│wnie mi chodzi┼éo )

Offline úysy

• MadaFaka
  • Administrator
  • Pasja czyni wolnym...
« Odpowied╝ #39 dnia: 28 Sierpie˝ 2012, 17:48 »
junak m 16 z tyłu ma 32 z, mój tak ma

Offline Grisza

• Priv
  • WiadomoÂci: 66
  • Model: Yamaha xvs950, M16
« Odpowied╝ #40 dnia: 29 Sierpie˝ 2012, 00:02 »
Jednak jaki┼Ť m 16 pojecha┼é 140 km/h  :)
 Na autostradzie, bez wiatru i mo┼╝e lekko z g├│rki, ale jednak. Potwierdzone na liczniku jad─ůcej wsp├│lnie Hondy.

Offline Mordechaj Zilberman

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 35
  • Model: WSK 125 "Kos" 1984, Junak Daytona M16 2011
« Odpowied╝ #41 dnia: 29 Sierpie˝ 2012, 00:14 »
Pewnie boski Hermes pogania┼é Pegaza Hefajstowym biczem aby szybciej ci─ůgn─ů┼é poczciwego Junaka :D.

BTW. Ile bylo na liczniku Junaka? 180? :P

Offline Grisza

• Priv
  • WiadomoÂci: 66
  • Model: Yamaha xvs950, M16
« Odpowied╝ #42 dnia: 29 Sierpie˝ 2012, 00:22 »
Raczej g┼é├│d pogania┼é na kolacj─Ö  ;)
Na liczniku Junaka było o dziwo również 140. 120 daje się utrzymywać na autostradzie prawie przez cały czas.
Sam jestem zaskoczony.

Offline Andrzej

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #43 dnia: 29 Sierpie˝ 2012, 17:33 »
Zmieni┼éem tyln─ů z─Öbatk─Ö na 30 z─Öb├│w (fabryczna mia┼éa 32). Nie mia┼éem za bardzo okazji aby poje┼║dzic d┼éu┼╝ej, zrobi┼éem na nowej z─Öbatce tylko kilkana┼Ťcie km, ale zd─ů┼╝y┼éem go rozturla─ç na maxa - wycisn─ů┼éem 135 km/h. Na oryginale - nie da┼éo rady wycisn─ů─ç nic poza 120 km/h. Nie chodzi mi jednak tak bardzo o v-max... jestem zadowolony ze zmiany z powodu zauwa┼╝alnej spokojniejszej pracy silnika przy pr─Ödko┼Ťci przelotowej ok. 80-90 km/h.

Offline i

• Priv
  • WiadomoÂci: 576
« Odpowied╝ #44 dnia: 29 Sierpie˝ 2012, 17:39 »
Zmieni┼éem tyln─ů z─Öbatk─Ö na 30 z─Öb├│w (fabryczna mia┼éa 32). Nie mia┼éem za bardzo okazji aby poje┼║dzic d┼éu┼╝ej, zrobi┼éem na nowej z─Öbatce tylko kilkana┼Ťcie km, ale zd─ů┼╝y┼éem go rozturla─ç na maxa - wycisn─ů┼éem 135 km/h. Na oryginale - nie da┼éo rady wycisn─ů─ç nic poza 120 km/h. Nie chodzi mi jednak tak bardzo o v-max... jestem zadowolony ze zmiany z powodu zauwa┼╝alnej spokojniejszej pracy silnika przy pr─Ödko┼Ťci przelotowej ok. 80-90 km/h.

Wrzu─ç namiary na miejsce w kt├│rym kupowa┼ée┼Ť swoj─ů z─Öbatk─Ö. Czy s─ů te┼╝ mniejsze rozmiary np. 28 - 29 z─Öb├│w i jaki by┼é koszt zakupu.
"Nie dyskutuj z idiot─ů bo sprowadzi Ci─Ö do swojego poziomu i wygra do┼Ťwiadczeniem"

Offline Andrzej

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #45 dnia: 30 Sierpie˝ 2012, 16:26 »
Zabieg wymiany z─Öbatki zrobili mi w serwisie suzuki w Cz─Östochowie przy ul. ┼Ťw. Jadwigi (mo┼╝na wygoogla─ç namiary, bo nie mam przy sobie). Jednak z tego co wiem to kto┼Ť im dorabia┼é na podstawie fabrycznej i przys┼éa┼é kurierem.. Orientacyjny koszt wymiany z─Öbatki na gotowo to ok. 250-270 z┼é (nie pamietam dok┼éadnie, bo p┼éaci┼éem razem z kilkoma innymi rzeczami).

PS. Zwr├│─ç tylko uwag─Ö ┼╝e ja mam M11 - nie wiem czy na 100% rozstaw ┼Ťrub jest identyczny jak w M16

Offline MeneL

• Priv
  • WiadomoÂci: 49
  • Model: M 16
« Odpowied╝ #46 dnia: 08 Wrzesie˝ 2012, 08:50 »
Po wczorajszych testach dotycz─ůcych zmiany z─Öbatki (ty┼é) na mniejsz─ů z 32 na 29 z─Öb├│w stwierdzam ┼╝e moto nie straci┼é na mocy a zyska┼é na pr─Ödko┼Ťci jakie┼Ť 10-15 km w stosunku do obrot├│w kt├│re spad┼éy o jakie┼Ť 200-300 co w efekcie powoduje spokojniejsz─ů prac─Ö silnika na trasie natomiast w mie┼Ťcie biegi si─Ö wyd┼éu┼╝y┼éy co daje bardziej p┼éynn─ů jazd─Ö.

zdzichfur

• GoŠ
« Odpowied╝ #47 dnia: 08 Wrzesie˝ 2012, 09:11 »
MeneL czy go┼Ťciu u kt├│rego zamawia┼ée┼Ť z─Öbatk─Ö na ty┼é robi r├│wnie┼╝ przednie ? Nosz─Ö si─Ö z zamiarem wymiany wszystkiego ┼é─ůcznie z ┼éa┼äcuchem dlatego pytam.

Offline i

• Priv
  • WiadomoÂci: 576
« Odpowied╝ #48 dnia: 08 Wrzesie˝ 2012, 09:18 »
Po wczorajszych testach dotycz─ůcych zmiany z─Öbatki (ty┼é) na mniejsz─ů z 32 na 29 z─Öb├│w stwierdzam ┼╝e moto nie straci┼é na mocy a zyska┼é na pr─Ödko┼Ťci jakie┼Ť 10-15 km w stosunku do obrot├│w kt├│re spad┼éy o jakie┼Ť 200-300 co w efekcie powoduje spokojniejsz─ů prac─Ö silnika na trasie natomiast w mie┼Ťcie biegi si─Ö wyd┼éu┼╝y┼éy co daje bardziej p┼éynn─ů jazd─Ö.

Ja dzisiaj swoj─ů przetestuj─Ö w drodze do ┼Üwidnicy.
"Nie dyskutuj z idiot─ů bo sprowadzi Ci─Ö do swojego poziomu i wygra do┼Ťwiadczeniem"

Offline Jaro

• Priv
  • WiadomoÂci: 203
  • Model: M16 czarny i BMW R1200GS
« Odpowied╝ #49 dnia: 08 Wrzesie˝ 2012, 09:56 »
m├│g┼éby┼Ť zapoda─ç namiary,te┼╝ bym zam├│wi┼é :)