Autor W▒tek: Wiekszy silnik w M16  (Przeczytany 811 razy)

Offline Waldek Daytona

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 320
  • Model: M16 320
Wiekszy silnik w M16
« dnia: 10 Sierpie˝ 2018, 21:16 »
Przed chwil─ů gada┼éem z mechanikiem, takim kt├│ry chyba dobrze zna si─Ö na rzeczy i niestety, ale odradzi┼é wstawianie wi─Ökszego serca do szesnastki. Jeden pow├│d, to prawne problemy. U┼Ťwiadamia┼é mnie, ┼╝e nie jest to legalna impra i niekoniecznie dobrze musi si─Ö sko┼äczy─ç dla drajwera iwentualna kontrola przez kogo┼Ť dobrze zorientowanego w temacie.
A je┼Ťli chodzi o detale techniczne, to powiedzia┼é, ┼╝e Pi─Ökny, jako jednostka klepana na mas├│wk─Ö, zwyczajnie nie nadaje si─Ö do takich wymian, bo trzeba by┼éoby i ram─Ö, i zawieszenie i hamulce itepe wymieni─ç.
No c├│┼╝, dobrze, ┼╝em chudopacho┼ékiem jezzzd ;D i w┼éa┼Ťciwie dla mojej wagi wiekszy silnik nie jest potrzebny, a jeno to moja fanaberyjo

Offline hsurim

• testing
  • Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 15
  • Model: M11 cafe 125
Odp: Wiekszy silnik w M16
« Odpowied╝ #1 dnia: 11 Sierpie˝ 2018, 06:17 »
(...)
U┼Ťwiadamia┼é mnie, ┼╝e nie jest to legalna impra i niekoniecznie dobrze musi si─Ö sko┼äczy─ç dla drajwera iwentualna kontrola przez kogo┼Ť dobrze zorientowanego w temacie.
(...)
A jeszcze gorzej by┼éoby, gdyby dosz┼éo do kolizji ...  ubezpieczyciel wypnie si─Ö na 100% gdy┼╝ pojazd zosta┼é ubezpieczony na inn─ů pojemno┼Ť─ç silnika.
A to byłoby równoznaczne z wypłatami wszelakich odszkodowań z własnej kieszeni w 100% i ewentualne AC też by nie zadziałało.
Proste jak drut !
Nie zasuwam ! Pr─Ödko┼Ť─ç zabija ! W┼é─ůcz my┼Ťlenie.

Offline kryha666

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 715
  • Model: M16 125 :)
« Odpowied╝ #2 dnia: 11 Sierpie˝ 2018, 17:34 »
Waldku!
To ┼╝e przeszczep jest ma┼éo legalny to fakt, ale s─ů firmy buduj─ůce motocykle od podstaw i one mog─ů wystawi─ç papier legalizuj─ůcy oszyfi┼Ťcie nie za darmo ;)
Nieprawda jest ┼╝e hamulce s─ů za s┼éabe, one s─ů a┼╝ za mocne na t─ů wag─Ö.
Przeszczepionych Dayton jeździ już trochę i wcale nie trzeba az tak dużych ingerencji więc Twój mechanik słabo się zna w temacie :p

Offline Waldek Daytona

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #3 dnia: 12 Sierpie˝ 2018, 08:07 »
Waldku!
To ┼╝e przeszczep jest ma┼éo legalny to fakt, ale s─ů firmy buduj─ůce motocykle od podstaw i one mog─ů wystawi─ç papier legalizuj─ůcy oszyfi┼Ťcie nie za darmo ;)
Nieprawda jest ┼╝e hamulce s─ů za s┼éabe, one s─ů a┼╝ za mocne na t─ů wag─Ö.
Przeszczepionych Dayton jeździ już trochę i wcale nie trzeba az tak dużych ingerencji więc Twój mechanik słabo się zna w temacie :p

Znasz li takich?
Ale wlasciwie, czy ja tak naprawd─Ö potrzebuje wi─Ökszego serca przy mojej chudopacho┼ékowato┼Ťci ;), to rzecz dyskusyjna. Je┼╝d┼╝─ůc z tym silnikiem, musz─Ö kamienie k┼éa┼Ť─ç w kieszenie, ┼╝eby mnie z siod┼éa nie porwa┼éo ;D, a co dopiero przy wi─Ökszym silniku. W├│wczas musia┼ébym zainstalowa─ç r├│wnie┼╝ jakiego autopilota, by w razie zerwania kierowcy z siedzenia, motor nie zajecha┼é gdzie┼Ť w kapust─Ö  ;D

Offline Bonzo

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 1045
  • Lepiej by─ç panem w piekle ni┼╝ s┼éuga w niebie ...
  • Model: By┼é M16 125, jest Boulevard C90T
« Odpowied╝ #4 dnia: 12 Sierpie˝ 2018, 23:37 »
Kto wam wciska te kity! Ludzie opanujcie si─Ö bo czasami zastanawiam si─Ö czy ci znawcy z ksi─Ö┼╝yca nie pospadali.
Silnik to cz─Ö┼Ť─ç wymienna tak jak zaciski hamulcowe.
Przy tej samej pojemno┼Ťci nic nie trzeba robi─ç. Jedyne ale to zmiana pojemno┼Ťci, jednak to prosta sprawa!

Po wymianie silnika trzeba uda─ç si─Ö na stacje diagnostyczn─ů. Diagnosta wystawia dokument potwierdzaj─ůcy zmian─Ö pojemno┼Ťci. Z tym nale┼╝y uda─ç si─Ö do Wydzia┼éu Komunikacji. Wydzia┼é wprowadza t─ů zmian─Ö w dow├│d rejestracyjny. Kolejny krok to wycieczka do ubezpieczyciela, celem naliczenia prawid┼éowiej sk┼éadki po zmianie pojemno┼Ťci.
I to cała filozofia.
Mo┼╝ecie ju┼╝ nie wymy┼Ťla─ç tych niestworzonych historii :D

Podstawa prawna - pami─Öta─ç trzeba tylko, ┼╝e wymiana silnika musi by─ç potwierdzona przez warsztat w kt├│rym to zrobiono.

ROZPORZ─äDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
z dnia 11 grudnia 2017 r.
w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych

┬ž 18. 1. W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego wymagaj─ůcej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie
rejestracyjnym, wynikaj─ůcej:

...
4) z wprowadzenia w poje┼║dzie zarejestrowanym zmian konstrukcyjnych zmieniaj─ůcych rodzaj pojazdu, do zawiadomienia
do┼é─ůcza si─Ö:
a) dokument potwierdzaj─ůcy, ┼╝e dokonane zmiany konstrukcyjne zmieniaj─ůce rodzaj pojazdu zosta┼éy wykonane
przez przedsi─Öbiorc─Ö, o kt├│rym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy, (wstawiam zapis w ustawie, kt├│ry brzmi - "Zabrania si─Ö:  dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniaj─ůcych rodzaj pojazdu, z wyj─ůtkiem: ...pojazdu, w kt├│rym zmian konstrukcyjnych dokona┼é przedsi─Öbiorca prowadz─ůcy dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů w tym zakresie.)
b) za┼Ťwiadczenie o  pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu potwierdzaj─ůce, ┼╝e dokonane zmiany s─ů
zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy.
2. W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego wymagaj─ůcej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, przepisy ┬ž 2ÔÇô7 stosuje si─Ö odpowiednio.
3. W  przypadku zawiadomienia o  zmianie danych pojazdu zamieszczonych w  dowodzie rejestracyjnym, zaistnia┼éej
w  wyniku wprowadzenia zmian konstrukcyjnych lub wymiany element├│w, pojazd podlega badaniu technicznemu. Za┼Ťwiadczenie o pozytywnym wyniku tego badania potwierdzaj─ůce, ┼╝e dokonane zmiany s─ů zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 i 5a ustawy, jest podstaw─ů do wydania dowodu rejestracyjnego z nowymi danymi pojazdu.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpie˝ 2018, 01:00 wys│ana przez Bonzo »

Offline úysy

• MadaFaka
  • Administrator
  • WiadomoÂci: 2729
  • Pasja czyni wolnym...
  • Model: M 16 LS 650 + HD FXSTC '94
« Odpowied╝ #5 dnia: 12 Sierpie˝ 2018, 23:50 »
No nie do ko┼äca Bonzo - rozmawialem ze swoim diagnost─ů i stanowczo odradzi┼é jakikolwiek ruch - nie wystarczy jego opinia -tu potrzebny jest rzeczoznawca( czyt. b─Ödzie kosztowa┼éo) i wcale nie ma pewno┼Ťci, ┼╝e klepnie temat....
Mˇj Junak- moja  duma !!! Harley mˇ│j to jest TO !!!

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #6 dnia: 13 Sierpie˝ 2018, 00:51 »
Diagnosta nie douczony i strach z uwagi na niewiedze tak t┼éumaczy klientom. Niech sprawdzi w ustawie kiedy jest potrzebny rzeczoznawca :) ( wstawi─Ö kiedy, by┼Ťcie wiedzieli :) -  W przypadku rejestracji pojazdu wyrejestrowanego, o kt├│rym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 3 ustawy, do wniosku o rejestracj─Ö w┼éa┼Ťciciel pojazdu do┼é─ůcza opini─Ö rzeczoznawcy samochodowego, o kt├│rym mowa w art. 79a ustawy.)
Jeszcze jedno te obarczenia (kt├│re wstawi┼éem post wy┼╝ej) to w przypadku zmiany rodzaju pojazdu. Motocykl nawet po wymianie silnika nie zmienia rodzaju pojazdu bo dalej jest motocyklem. Je┼Ťli prze rze┼║bimy motorower na motocykl to obarczenia obowi─ůzuj─ů.
A je┼Ťli tw├│j diagnosta m├│wi, ┼╝e nie bardzo, to mu powiedz, ┼╝e Bonzo z forum zmieni┼é w polonezie silnik na 2 litry od fiata Mirafiori i si─Ö da┼éo po diagno┼Ťcie to wpisa─ç do dowodu. No tak zaraz powie, ┼╝e to by┼éo dawno temu, jednak zadaj mu pytanie jak to jest, ┼╝e ludzie robi─ů swapy i spokojnie dokonuj─ů zmian w dowodzie rejestracyjnym? Jak to mo┼╝liwe ┼╝e byle g├│wniarz zmienia sobie w Golfie silnik na wi─Ökszy i spokojnie dokonuj─ů korekty w wydziale komunikacyjnym? Jak to mo┼╝liwe, ┼╝e wszystkie drifting'owe samochody maj─ů powymieniane silniki i s─ů dopuszczone do ruchu bo inaczej nie mog┼éy by bra─ç udzia┼éu w wy┼Ťcigach po drogach publicznych? Jak to si─Ö sta┼éo, ┼╝e na wy┼Ťcigi 1/4 mili przyje┼╝d┼╝aj─ů z legalnymi dokumentami legalne swapy!? Pewnie odpowie, ┼╝e w samochodach mo┼╝na. A to mu powiedz, ┼╝e w/g prawa o ruchu drogowym pojazd to pojazd i nie ma tam rozbicia na traktor i czteroko┼éowiec, b─ůd┼║ motocykl lub tr├│jko┼éowiec. Bo je┼Ťli tak to jak to mo┼╝liwe, ┼╝e mo┼╝na przebudowa─ç motocykl na pojazd silnikowy na trzech ko┼éach? no ku┼║wa pewnie to cud jaki┼Ť? Dodatkowo wiele custom├│w rze┼║bionych na styl cafe r├│wnie┼╝ ma wymieniane silniki i sami diagno┼Ťci to klepi─ů? Dlaczego on nie chce tego klepn─ů─ç? Mo┼╝e jest tylko diagnost─ů z tytu┼éu zasiedzenia i z racji kupy w majtkach lepiej nie dotyka─ç si─Ö czego┼Ť czego si─Ö nie douczy┼éem.

Jako┼Ť tak mi si─Ö dziwnie to napisa┼éo :) mam nadzieje, ┼╝e w miar─Ö jasno heh.

PS. Generalnie to rozumiem strach diagnost├│w, bo po zmianie przepis├│w spada na nich bardzo du┼╝a odpowiedzialno┼Ť─ç w razie "W". Jednak czasami ich obawy s─ů nie uzasadnione i robi─ů po prostu "lepiej chucha─ç na zimne i mie─ç ┼Ťwi─Öty spok├│j". Ale to jest nad interpretacja przepis├│w lub ich nie znajomo┼Ť─ç. Dlatego bardzo wygodne jest dla nich mie─ç papier od rzeczoznawcy by w razie "W" odbi─ç pi┼éeczk─Ö, ┼╝e opiera┼é si─Ö na opinii rzeczoznawcy :D
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpie˝ 2018, 01:22 wys│ana przez Bonzo »

Offline darul

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 927
  • Model: M16 - czerwony
« Odpowied╝ #7 dnia: 13 Sierpie˝ 2018, 08:42 »
niestety nie ze wszystkim si─Ö da.
Mia┼éem kiedy┼Ť szata┼äski pomys┼é po┼éo┼╝y─ç karoseri─Ö z tarpana na ramie chevroleta blazera i douczony/odwa┼╝ny diagnosta wybi┼é mi to niestety z g┼éowy. Tarpan ma numer na karoserii a chevi na ramie ..."i sko┼äczy┼éo si─Ö rumakowanie"... ;D
Darek

Offline SENIOR

• RULE NUMBER ONE: NEVER TOUCH MY MOTORCYCLE !
  • Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 473
  • NIC NIE MUSZ─ś ! Rebel and proud of it !
  • Model: Honda Shadow VT 750 C Burgund
« Odpowied╝ #8 dnia: 13 Sierpie˝ 2018, 09:57 »
Hi. Tak si─Ö zastanawiam czy w og├│le jest sens wymiany silnika w M16 na wi─Ökszy. Wg mnie nie ma sensu ani konstrukcyjnego ani ekonomicznego. Chyba, ┼╝e kto┼Ť lubi takie innowacje i eksperymenty. W przypadku Szames'a przesiad┼ébym si─Ö raczej na co┼Ť wi─Ökszego. To ┼╝e predyspozycje fizyczne ma takie a nie inne nic nie znaczy ani nie ma znaczenia. Je┼╝d┼╝─ů drobne panienki na du┼╝ych, zreszt─ů r├│┼╝nych sprz─Ötach i doskonale to ogarniaj─ů.
W mojej karierze by┼é przypadek, ┼╝e zmienia┼éem silnik ale w samochodzie. Zdarzy┼éo si─Ö w latach 80-tych bo w Fiacie 132 urwa┼é si─Ö zaw├│r i potrzaska┼é wszystko. Wsadzi┼éem nowy silnik Poloneza, oby┼éo si─Ö bez modyfikacji wa┼éu nap─Ödowego, przerobi┼éem tylko skrzyni─Ö przez do┼éo┼╝enie pi─ůtego biegu a w zasadzie nadbiegu. Poza nabiciem numer├│w na nowym silniku i wymianie dokument├│w nic nie by┼éo ani potrzebne ani wymagane. Mam takie ci─ůgoty do przer├│bek i zmian, niestety lata lec─ů, si┼é coraz mniej i poza drobiazgami nie zabieram si─Ö za wi─Öksze projekty.
Marzeniem moim niespełnionym była przeróbka Syreny, spód Golf, góra Syrena kabriolet, było, minęło, teraz mi się już nie chce. :)
Wydaje mi si─Ö, ┼╝e jak Szames przeanalizuje i przekalkuluje zamiar  to dojdzie do podobnych wniosk├│w. Moje zdanie? M16 jest z gruntu sztywny, rama nie bardzo nadaje si─Ö na wi─Ökszy piec i chocia┼╝ design jest pi─Ökny a parametry i osi─ůgi raczej kiepskie to sam pomys┼éu wymiany silnika na wi─Ökszy bym nie podj─ů┼é.  ;)
Mo┼╝e Szames b─Ödziesz kiedy┼Ť blisko, dam si─Ö zapozna─ç z moja Shadow, motocykl idealny dla pocz─ůtkuj─ůcych i do┼Ťwiadczonych, ma┼éych i du┼╝ych, panien i facet├│w, ┼éatwy i przyjemny w prowadzeniu itd. (Jeszcze nie sprzeda┼éem :) )

Offline Waldek Daytona

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #9 dnia: 13 Sierpie˝ 2018, 11:15 »
Nie mam wielkiego parcia na wi─Ökszy piec, a tym bardziej na wi─Öksze moto. Jak to SENIOR napisa┼é, "design M16 jest pi─Ökny", wi─Öc w┼éa┼Ťnie ze wzgl─Ödu na ten dizajn my┼Ťla┼éem Junaczka ostawi─ç, a da─ç mu wi─Öksze serce, jednak to nie przymus, bo ja te┼╝ ju┼╝ nic nie musze  ;D, kiedy  mi sz├│sty krzy┼╝yk wyskoczy┼é ;).

Ale gdybym zmieniał moto, to może na to?: https://www.youtube.com/watch?v=dZ6nYAgpVpc

Offline SENIOR

• RULE NUMBER ONE: NEVER TOUCH MY MOTORCYCLE !
  • Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 473
  • NIC NIE MUSZ─ś ! Rebel and proud of it !
  • Model: Honda Shadow VT 750 C Burgund
« Odpowied╝ #10 dnia: 13 Sierpie˝ 2018, 14:30 »
Nie mam wielkiego parcia na wi─Ökszy piec, a tym bardziej na wi─Öksze moto. Jak to SENIOR napisa┼é, "design M16 jest pi─Ökny", wi─Öc w┼éa┼Ťnie ze wzgl─Ödu na ten dizajn my┼Ťla┼éem Junaczka ostawi─ç, a da─ç mu wi─Öksze serce, jednak to nie przymus, bo ja te┼╝ ju┼╝ nic nie musze  ;D, kiedy  mi sz├│sty krzy┼╝yk wyskoczy┼é ;).

Ale gdybym zmieniał moto, to może na to?: https://www.youtube.com/watch?v=dZ6nYAgpVpc
No, no, niez┼éy ten Intruz ale to nie moja bajka.  ;)

Offline Power

• Uzytkownik
  • WiadomoÂci: 2628
  • Daje rado┼Ť─ç
    • Galeria Power
  • Model: Yamaha MT09 Tracer
« Odpowied╝ #11 dnia: 13 Sierpie˝ 2018, 15:23 »

Te┼╝ ┼éadne. I pod bakiem tak pe┼éno.  ;D

Offline Bonzo

• Uzytkownik
« Odpowied╝ #12 dnia: 14 Sierpie˝ 2018, 21:52 »
Intruz jest spoko i sam si─Ö przymierza┼éem do takiego. Niestety by┼é za ma┼éy :( Wi─Öc si─Ö przymierzy┼éem do Intruza 1400 - ku┼╝wa te┼╝ ma┼éy jaki┼Ť :( . Jednak to jest linia czoperowa i mo┼╝e si─Ö podoba─ç, mi si─Ö podoba jednak tylko z uwagi na podr├│┼╝owanie z plecakiem zrezygnowa┼éem z niego.
Te┼╝ szuka┼éem czego┼Ť co mi bakiem "w ┼éezce" przypomni o Junaczku i poszukiwania obra┼éy kierunek na

https://www.youtube.com/watch?v=FjbXx9oDb-A

Niestety nic ciekawego nie trafiłem. Same szroty niegodne uwagi. Skończyłem na okazji i kupił się sam sercem Suzuki C90 :D

PS.
Gada┼éem z diagnost─ů.
Co do przek┼éadki silnika, m├│j diagnosta podbija. Ale to te┼╝ s─ů ludzie. W rozmowie powiedzia┼é mi tak.
"Jak widz─Ö ┼╝e normalny cz┼éowiek, przyje┼╝d┼╝a z przek┼éadk─ů w samochodzie lub w moto do podr├│┼╝owania to klepi─Ö za┼Ťwiadczenie. Jak przyje┼╝d┼╝a go┼éow─ůs z wstawion─ů rakiet─ů czy to do samochodu czy motocykla to wymy┼Ťlam mu milion za┼Ťwiadcze┼ä. Nie wiesz dlaczego? On si─Ö na tym zabije a jak zaczn─ů dr─ů┼╝y─ç to mog─ů ale nie musz─ů si─Ö mnie czepi─ç. A tak naprawd─Ö to mam czyste sumienie, ┼╝e na ulicach jednego wariata mniej"